Pogoń za pieniędzmi, łączenie kilku etatów, zamartwianie się o przyszłość i życie na emeryturze to troski współczesnego świata. Choć dość często słyszy się hasło "wolność finansowa", nie każdy wie, co ono oznacza ani w jaki sposób ową wolność osiągnąć. Aby stać się niezależnym i nie martwić się o pieniądze, warto opracować plan, ponieważ uporządkowanie kwestii finansowych wymaga często przewartościowania życia, zmiany postępowania i postrzegania rzeczywistości. Wolność finansowa to odpowiednie i mądre gospodarowanie środkami pieniężnymi oraz swoim czasem.
Praca i finanse
Czym jest wolność finansowa?
Wolność finansowa oznacza niezależność, możliwość gospodarowania swoim czasem zgodnie z potrzebami i pragnieniami, przy jednoczesnym zachowaniu płynności finansowej, czyli życie bez troski o przyszłość i środki na utrzymanie. Wielu osobom wydaje się to wciąż mało możliwe, ponieważ praca na kilku etatach i podporządkowanie życia prywatnego zawodowemu stało się normą. Warto jednak podkreślić, że wolność finansowa nie jest pojęciem abstrakcyjnym i można ją osiągnąć. Z drugiej strony trzeba też pamiętać, że to proces, pewnego rodzaju droga, której przejście wymaga planu i niemałego wysiłku. To nie tylko konkretne działania, ale też zmiana sposobu myślenia, ustalenie priorytetów, wyrzeczenia i determinacja. Droga do wolności finansowej nie jest prosta, ale możliwa. Podstawową zasadę owej wolności stanowi prowadzenie życia zapewniającego niezależność finansową, a jednocześnie pozwalającego w miarę swobodnie dysponować czasem. Co to oznacza w praktyce? Chodzi o to, aby praca zawodowa nie pochłaniała większości czasu, aby życie prywatne nie było podporządkowane konieczności zarabiania pieniędzy. Oczywiście chodzi także o uniezależnienie się od innych, którzy dyktują warunki i zasady pracy, narzucają jej czas oraz tempo. Wolność pozwala wybierać czas pracy, wykorzystywać te momenty, w których jest się najbardziej efektywnym, umożliwia osiągnięcie równowagi i harmonii pomiędzy życiem zarobkowym a czasem wolnym, poświęconym na inne działania.
Jak wygląda droga do wolności finansowej?
Pierwszym etapem do osiągnięcia wolności finansowej jest opracowanie planu działania i odpowiedzenie sobie na kilka najważniejszych pytań. Znaczenie ma to, co chce się osiągnąć, jaka wysokość finansów będzie zadowalająca i co dana osoba jest w stanie zmienić, by wolność finansową osiągnąć. Dążenie do niej powinno odbywać się małymi krokami, wymaga też dokonywania wyborów i wprowadzania kolejnych zmian. Najważniejszym i podstawowym krokiem w drodze do wolności finansowej jest odpowiednie zarządzanie finansami, które oznacza pełną kontrolę nad nimi, umiejętne gospodarowanie i wydawanie środków. Nieumiejętność radzenia sobie z małymi dochodami oznacza, że te same problemy pojawią się przy większych kwotach. Jeśli więc myśli się o byciu niezależnym, należy przede wszystkim przeanalizować sposób wydawania pieniędzy. Zarządzanie wydatkami nie jest łatwe i często wymaga zmiany myślenia, a w niektórych przypadkach nawet rezygnacji np. z pewnych zakupów czy przyjemności. Warto rozpisać swoje dochody i comiesięczne wydatki – pozwoli to na spokojnie podjąć decyzje, co w tym obszarze można udoskonalić, zmienić.
Drugą ważną kwestią jest dochód pasywny, który pozwala cieszyć się niezależnością od innych osób, szefa, firmy itp. Aby zadbać o dochód pasywny, trzeba jednak posiadać pewne aktywa, bo tylko one mogą go generować. Ważne staje się więc nie tylko długofalowe planowanie wydatków, lecz także oszczędzanie i inwestowanie.
Kroki do wolności finansowej
Pierwszym etapem jest zwiększenie swoich zarobków m.in. poprzez poszukiwanie nowych możliwości, podnoszenie kompetencji, szkolenia, a także negocjowanie podwyżki lub awansu. Kolejny krok to minimalizowanie wydatków, cięcie kosztów. Zwłaszcza na tym etapie konieczna staje się gruntowna analiza, poszukiwanie najlepszych z możliwych rozwiązań. Warto zastanowić się, co tak naprawdę jest niezbędne, a z czego można zrezygnować. Szukanie oszczędności to bardzo ważny etap dążenia do niezależności i wolności finansowej. Co ważne, oszczędzania trzeba się uczyć, np. poprzez odkładanie niewielkich kwot z każdej pensji. Podstawą jest niewydawanie wszystkiego, co się zarabia. Należy gromadzić środki z myślą o przyszłości, niespodziewanych wydatkach – takie oszczędności dają poczucie bezpieczeństwa, sprawiają, że żyje się łatwiej i spokojniej. Ostatnim etapem jest inwestowanie nadwyżek i tworzenie dochodu biernego.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy wypada pytać o finanse innych? Trenerka etykiety rozwiewa wątpliwości
- Dodatek osłonowy - co trzeba zrobić, aby dostać dofinansowanie w 2024 roku?
- Ulga prorodzinna na dziecko 2024. Kto może z niej skorzystać?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Boonchai wedmakawand/Getty Images