Usługi sąsiedzkie zmieniają życie wielu seniorów. "Martwi się o mnie, tak jak matka o dziecko"

238A4551_Easy-Resize
Sąsiedzka pomoc – czy to działa w praktyce?
Źródło: Dzień Dobry TVN

W Polsce żyje coraz więcej seniorów, którzy z różnych powodów znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, często pozbawieni wsparcia rodziny. Pomoc sąsiedzka, realizowana przez lokalne instytucje i wolontariuszy, pozwala starszym osobom na godne funkcjonowanie oraz budowanie relacji opartych na wzajemnym wsparciu i empatii. O programie "pomoc sąsiedzka" opowiedziały nam Zyta Wojciechowska – seniorka, beneficjentka akcji, Urszula Wiśniewska, opiekunka pani Zyty oraz Karolina Pilawska, adwokat, ekspertka Dzień Dobry TVN.

Pomoc sąsiedzka zmienia życie seniorów

Pani Zyta z Piaseczna jest przykładem osoby, która dzięki projektowi, jakim jest "pomoc sąsiedzka", może cieszyć się codziennym życiem pomimo ograniczeń zdrowotnych i wieku. Jest samotną 80-letnią seniorką. Do opieki społecznej zgłosiła się w trudnym momencie, kiedy pandemia uniemożliwiła jej normalne funkcjonowanie. "W telewizji reklamowali numer telefonu, zadzwoniłam, bo nie wiedziałam, jak sobie poradzę sama" – wspomina. Po 30 minutach odezwała się do niej Ula, która do dziś jest "pomocnym aniołem" i jak przyznaje seniorka, "martwi się o mnie, tak jak matka o dziecko"

- Mieszkam na 4 piętrze, mam wszyty kardiowerter, jestem operacyjnie usztywniona od 2015 roku, ja prawie nie wychodziłam. Mój świat to okno i samotność. Telewizor jest, Internet, ale potrzebny jest też drugi człowiek – wspomniała seniorka.

Pani Zyta ze swoją opiekunką nawiązała także głęboką relację przyjacielską. Kobiety chętnie ze sobą rozmawiają, wspierają się i widują codziennie.

- Do programu trafiłam przez moją mamę, która jest wolontariuszem. Zostawiła mój numer telefonu. Panie zadzwoniły do mnie. Moja mama mnie zna, wie, że jeśli jest potrzebna pomoc, to ja tej pomocy udzielę. Pomoc przede wszystkim polega na robieniu zakupów, na sprawach urzędowych. Widujemy się codziennie od poniedziałku do piątku - powiedziała Urszula.

Jak działa system pomocy sąsiedzkiej?

Program, z którego korzysta Pani Zyta, jest finansowany przez gminę i ma na celu zapewnienie seniorom niezbędnej pomocy w codziennym życiu

- Ten program formalnie funkcjonuje od około 2 lat. Każda gmina w swoim zakresie organizuje taką pomoc sąsiedzką, żeby wspierać osoby samotne i seniorów. Są tacy opiekunowie jak pani Ula, którzy pomagają w codziennych czynnościach, takich jak sprzątanie, gotowanie, zakupy. To też są usługi pielęgnacyjno-higieniczne, czyli pomoc w kąpieli, prasowanie ubrań. Ale co niezwykle istotne, osoby świadczące te usługi mogą towarzyszyć seniorom podczas wizyt w urzędach, placówkach medycznych czy innych instytucjach. Należy jednak podkreślić, że pomoc sąsiedzka nie zastępuje opieki medycznej – powiedziała Karolina Pilawska, adwokat.

Aby móc świadczyć usługi sąsiedzkie, należy spełnić kilka ważnych warunków. Przede wszystkim, osoba oferująca pomoc nie może być członkiem rodziny osoby, która jej potrzebuje. Osoba świadcząca pomoc musi mieć ukończone 18 lat i mieszkać w pobliżu osoby, która potrzebuje wsparcia. Ważne jest również, aby ta osoba potwierdziła swoją zdolność fizyczną i psychiczną do wykonywania takich usług, ponieważ świadczenie pomocy w codziennych czynnościach wymaga odpowiedniego stanu zdrowia i energii. Ponadto każdy, kto chce świadczyć usługi sąsiedzkie, musi ukończyć kurs pierwszej pomocy, by w razie potrzeby móc udzielić podstawowej pomocy medycznej. Za pomoc oferowane jest także wynagrodzenie. Ile wynosi?

- To zależy od tego, jak ustali rada gminy. W jakim wymiarze godzin pomagamy, jaka jest stawka. W Warszawie to jest 2,5 procent jeśli chodzi o kryterium dochodowe dla osoby, która samotnie prowadzi gospodarstwo domowe. Od stycznia to jest 1010 zł, czyli tutaj możemy liczyć na wynagrodzenie 25 zł za godzinę. Ale trzeba to sprawdzić w gminie, w której mieszkamy – powiedziała ekspertka.  

Jak można się zgłosić do takiego programu? Aby świadczyć usługi sąsiedzkie, osoby zainteresowane powinny zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej w swojej gminie. Seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnościami, które potrzebują pomocy, mogą zgłosić się do tego samego ośrodka, aby zostać objęci programem.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości