Newsy

Emerytury stażowe. Komu ma przysługiwać świadczenie?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
TVN24
starsza kobieta w pracy biurowej

Pierwsze czytanie projektu obywatelskiego ustawy dotyczącej emerytur stażowych odbyło się w sejmie w grudniu. Miałyby je otrzymać osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy - wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Emerytury stażowe - na czym polega projekt?

Pod koniec września 2021 r. NSZZ "Solidarność" złożył w Sejmie 235 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zmian dotyczących emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych, innych ustaw. We wtorek 14 grudnia odbyło się w sejmie pierwsze czytanie projektu.

Kto nie zapłaci podatku dochodowego?
Kto nie zapłaci podatku dochodowego? Zmiany w podatkach dotyczące rodzin wielodzietnych, seniorów i osób powracających z emigracji przewiduje Polski Ład, którego założenia przyjął Sejm. Co to konkretnie oznacza? Źródło: Dzień Dobry TVN

Projekt zakłada, że prawo do emerytury stażowej miałyby mieć osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy - wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Emerytura stażowa przysługiwać miałaby pod warunkiem, że jej kwota ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki nie będzie niższa od minimalnej emerytury. Celem zwiększenia swojej emerytury ubezpieczona osoba mogłaby kontynuować pracę zarobkową także po przekroczeniu wymaganego stażu ubezpieczeniowego.

Aktualnie projekt podawany jest kolejnym pracom i poprawkom, a jako finał nie jest jeszcze pewny.

Emerytury stażowe - co ma zmienić ustawa?

Sens projektu w imieniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej przestawił Marcin Zieleniecki:

Jest to rozwiązanie zgodne z oczekiwaniami społecznymi osób, które ze względu na utratę sił będącą konsekwencją długiego okresu wykonywania pracy zarobkowej, nie są w stanie kontynuować jej wykonywania aż do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego.

Zieleniecki przypomniał, że podobny projekt opracowywany był już kilka razy, a jego faktyczne wejście w życie byłoby "swego rodzaju nagrodą" dla osób, które zaczęły pracę zarobkową wcześnie, w młodym wieku i przez wiele lat regularnie opłacały składki na ubezpieczenie emerytalne.

Przejście na taki rodzaj emerytury byłby uprawnieniem, a nie obowiązkiem. Wówczas pracująca osoba, bez konieczności składania wniosku o taką emeryturę, może bez jakiegokolwiek ograniczenia kontynuować wykonywanie swojej pracy.

Koszty emerytur stażowych

Według szacunków koszty tego projektu i wydatki w latach 2022-2031 na emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wzrosłyby o 70,9 mld zł. To szacunek zakładający, że z możliwości przejścia na emeryturę stażową skorzystaliby wszyscy do niej uprawnieni. Jeśli jednak na taki krok zdecydowałaby się połowa uprawnionych, wydatki wzrosłyby o 35,5 mld zł.

Do Sejmu trafił również prezydencki projekt ustawy o emeryturach stażowych. Projekt został złożony w Sejmie przez prezydenta Andrzeja Dudę - przekazał szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: FreshSplash/Getty Images

Pozostałe wiadomości