Emerytura pomostowa - kto straci?
"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że osoby zatrudnione na kontrakcie w szczególnych warunkach utracą prawo do emerytur p. Do tej grupy należą m.in. kierowcy, ratownicy medyczni, czy piloci w lotnictwie cywilnym. Okazuje się, że nie mają prawa do emerytur pomostowych.
- Pracownicy będą więc pozywać pracodawców o ustalenie istnienia stosunku pracy, by zyskać prawo do tego świadczenia —- alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Emerytury pomostowe - dla kogo?
Wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wyjątkiem są zawody, które mają prawo do wcześniejszego przejścia na tzw. emerytury pomostowe. Świadczenie przyznawane jest osobom, które pracowały w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, na pełen etat. Do prac tego typu zalicza się m.in. prace:
- pod ziemią,
- na wodzie i pod nią,
- w powietrzu w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu,
- w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego,
- ciężkie prace fizyczne związane z bardzo dużym obciążeniem, np. prace rybaków morskich, garbarskie, w kanałach ściekowych.
Jak podaje money.pl, według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w czerwcu 2023 r. liczba osób pobierających emerytury pomostowe wyniosła 40,8 tys. W sierpniu tego roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych, która ma wejść w życie wraz z początkiem 2024 roku.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Szczęśliwi z wiekiem". Jak zadbać o swoją emeryturę?
- Emerytura po 30. roku życia. Komu przysługuje?
- Wcześniejsza emerytura - warunki i dokumenty
Autor: Oskar Netkowski
Źródło: money.pl, Dziennik Gazeta Prawna
Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Rostek/Getty Images