Designerskie lampy i żarówki. Jakie światło wybrać: ciepłe, zimne, a może neutralne?

Jakie światło wybrać – ciepłe czy zimne?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Lampy są nie tylko praktycznym elementem wyposażenia naszych mieszkań, ale mogą również służyć jako dekoracja. Jak dobrać oświetlenie do pomieszczenia? Jaki rodzaj jest teraz modny? Na te pytania w rozmowie z Katarzyną Jaroszyńską odpowiedziała Kamila Jakubowska-Szmyd, stylistka wnętrz.

Jakie światło wybrać do pomieszczenia?

Kupując żarówki, często zastanawiamy się, jakie światło wybrać. Ciepłe, zimne, a może neutralne? Kamila Jakubowska-Szmyd zawróciła uwagę, że oświetlenie należy dobierać do:

 • rodzaju pomieszczenia,
  • wielkości wnętrza.

   - W przypadku salonu zdecydujmy się na oświetlenie neutralne, a potem bawmy się już światłem bardziej o żółtym zabarwieniu w postaci lamp, czy to stołowych, czy podłogowych. Kiedy chcemy się już wyciszyć, zrelaksować, to wybieramy światło żółte - tłumaczyła stylistka wnętrz.

   Z kolei do pomieszczenia, w którym pracujemy poleciła jasne, chłodne światło. – Ono nas mobilizuje, aktywizuje – argumentowała. Natomiast do kuchni sprawdzi się światło neutralne, czyli zbliżone do dziennego.

   Modne lampy i żarówki

   Designerskie lampy mogą stać się ozdobą naszych wnętrz.

   - W tym roku modne są abażury. Tak naprawdę wszystko jest w tej chwili modne: żyrandole, kamienie, plecionki i tkaniny. Plecionki pięknie rozpraszają nam światło. Jeśli chcielibyśmy w małym wnętrzu zdecydować się na klosz dekoracyjny, fajnie jest go postawić nie na środku salonu, tylko np. gdzieś w kącie, po to np. by wyeksponować stolik, który jest pod spodem albo komodę. Takimi światłami dodatkowymi możemy świetnie wyeksponować rzeźbę, obraz, fakturę na ścianie. Fajnie jest łączyć różne elementy i różne źródła światła - zauważyła nasza rozmówczyni.

   Dodała, że to żarówki stanowią główny element dekoracyjny.

   - To, na jaki rodzaj żarówki się zdecydujemy będzie stanowiło, jaki charakter nadamy lampie. Może być retro, vintage czy industrialna, minimalistyczna. Dla odważnych osób, które nie boja się koloru i wzoru mamy folkową piękną żarówkę - wymieniła Kamila Jakubowska-Szmyd.

   Zobacz w materiale wideo designerskie lampy i żarówki.

   Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

   Zobacz też:

   sposób na wnętrze
   sposób na wnętrze

   Autor: Dominika Czerniszewska

   Reporter: Katarzyna Jaroszyńska

   Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

   podziel się:

   Pozostałe wiadomości