Dom

Zaprojektowała tron dla Dalajlamy. Oto polska architekt do zadań specjalnych

Dom

Autor:
Milena
Jaworska
Reporter:
Arkadiusz Gdula
Architektka do zadań specjalnych
Dzień Dobry TVNArchitektka do zadań specjalnych

Małgorzata Gajos zaprojektowała m.in. wnętrze wozu dla polskiej misji w Afganistanie, ruchomy stół oraz tron dla Dalajlamy. Niezwykła architektka ma na swoim koncie wiele nietypowych realizacji. Z czego jeszcze słynie?

Zaprojektowała tron Dalajlamy

Małgorzata Gajos jest architektką do zadań specjalnych. Współpracowała z wojskiem, rozplanowując obiekty we wnętrzu wozu dla polskiej misji w Afganistanie. Odpowiada również za tron Dalajlamy, na którym wygłaszał wykład podczas wizyty w Polsce w 2000 roku.

- Musiał być charakterystyczny dla niego. Zawierać wszystkie elementy, na które można było sobie pozwolić, czyli specjalne złocenia, wymiary, rzeźby, baldachim - powiedziała architektka. - Był bardzo kolorowy, złocenia były wykonane z trzech odcieni złota, ornamenty powstawały z takich malutkich szablonów. Potraktowałam to jako rodzaj wyzwania, no bo cóż, trzeba, no to dobrze, robimy - dodała.

Mniejsze i większe wyzwania Małgorzaty Gajos

Projektantka pomaga również tym, którzy potrzebują pomysłowych rozwiązań do domów. Projektowała kryształowy żyrandol opuszczany na pilota tak, by łatwo było go czyścić, obraz, który pełnił również funkcję stołu oraz schowki ukryte za ścianą biblioteki.

Małgorzata Gajos miłośniczką fotografii

Poza pracą zawodową kobieta chętnie oddaje się swojemu hobby - fotografii, którą wiąże z ważnym dla siebie miejscem.

- Lanckoronę darzę ogromnym sentymentem i pomyślałam, że pokażę Lanckoronę swoim przyjaciołom poprzez pory roku, jak zmienia się życie w tym miasteczku. Chciałam też pokazać Lanckoronę przez spojrzenie mieszkańców, rozmowy z nimi. I okazało się, że to również jest fajna odnoga fotografii. To są zwykłe, proste historie, aczkolwiek mnie fascynują - zdradziła w wywiadzie dla Dzień Dobry TVN.

Zobacz także:

Autor:Milena Jaworska

Reporter: Arkadiusz Gdula

Pozostałe wiadomości