"Na początku nie potrafiliśmy się uśmiechać". Pomóżmy Marinie ocalić krymsko-tatarską kulturę

Ormanent
Źródło: Dzień Dobry TVN
Marina Kurukchi na straży krymsko-tatarskiej kultury
Marina Kurukchi na straży krymsko-tatarskiej kultury
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Marina jest pochodzącą z Krymu artystką ludową. W 2014 po aneksji Krymu przez federację rosyjską opuściła swój dom i zamieszkała wraz z rodziną w Kijowie. 8 lat później ponownie została zmuszona do ucieczki. Tym razem do Polski, zostawiając w Ukrainie męża.

Na straży krymsko-tatarskiej kultury

Marina 8 lat temu zamieszkała w Kijowie. Tam wraz z rodziną rozpowszechniała kulturę krymsko-tatarską. Gdy przyszła wojna, była zmuszona uciekać. Męża zostawiła w Ukrainie.

- Mieliśmy tylko noc, żeby się zebrać. Wyjeżdżaliśmy konwojem ewakuacyjnym dla kobiet i dzieci. Rodzina, u której mieszkamy, bardzo dobrze nas przyjęła. Gdy wyrwaliśmy się z tego koszmaru, gdy słuchać było wybuchy, nagle trafiasz do miejsca, gdzie jest cicho i słyszysz śpiew ptaków. To było dziwne uczucie. Na początku nie potrafiliśmy się nawet uśmiechać  - powiedziała Marina Kurukchi, krymsko-tatarska artystka ludowa.

Gdy rodzina powoli zaczęła dochodzić do siebie, bardzo szybko zrozumiała, że musi wrócić do poprzedniego trybu życia.

- Garncarstwo to jest styl życia. Jeśli zaczynasz zajmować się ceramiką, to podporządkowujesz swoje życie pod to, co potrzebuje glina. Odpowiedzialność za tę kulturę leży tylko na nas. Naszym zadaniem jest ją chronić niezależnie od wszystkiego. Zaczęłam szukać możliwości, jak mogę kontynuować swoją pracę – powiedziała.

Symbolika ornamentów

Marina jest jedną z około 50 osób na świecie, która tak dobrze zna i stosuje w swojej sztuce symbolikę krymsko-tatarskiego ornamentu, który w zeszłym roku został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Ornament składa się z 35 symboli, które są przedstawiane za pomocą różnych gatunków kwiatów. Jest to np. różna, która oznacza młodą kobietę, tulipan, który symbolizuje młodego mężczyznę, goździk, który symbolizuje osobę w starszym wieku. Pojawia się wiele ornamentów, które kojarzą się ze szczęściem rodzinnym. To jest wartość istotna na Tatarów Krymskich
- powiedziała Karolina Krzywicka, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

Marina jest żywą nauczycielką, osobą, która przekazuje wiedzę o symbolicznych ornamentach. Do dalszej pracy potrzebny jest jej jednak piec do wypalania. Pomóżmy szerzyć dalej kulturę i tradycje, jaką stara się przekazywać artystka i dorzućmy cegiełkę do zbiórki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!