Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+
Wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ wskazują, że 30% młodzieży uważa, że nie każda osoba może czuć się w szkole bezpiecznie. Biorąc pod uwagę, że obowiązek szkolny obejmuje około 1,5 mln uczniów i uczennic - daje to prawie pół miliona osób, które uczą się i dorastają w poczuciu zagrożenia. Co więcej, nie jest to tylko młodzież LGBTQ+, to każda osoba, która w powszechnym mniemaniu odstaje od normy.
Szkoła
– Jako rodzice codziennie wysyłamy nasze dzieci do szkoły i chcemy wierzyć, że każde z nich czuje się tam akceptowane i dobrze traktowane. Jeśli szkoła potrafi dać poczucie bezpieczeństwa i przynależności osobie ze społeczności LGBT+, to z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa uszanują i zatroszczą się o dziecko z ADHD, dysgrafią, dziecko z niedowładem ręki, słabo widzące lub słyszące a także dziecko ciepiące na depresję – mówi Piotr Lipski, wolontariusz Fundacji GrowSPACE, rodzic i opiekun zastępczy.
Młodzież LGBTQ+ w szkole
Aż 83% ankietowanych mówi o tym, że w ich szkole jest przynajmniej jedna osoba, do której mogą zwrócić się o pomoc. Niestety tylko 1/5 uczniów i uczennic bierze udział w warsztatach i akcjach dotyczących równości np. Tęczowych Piątkach.
- To pokazuje wprost, że cały system opiera się na ludziach dobrej woli pojedynczych nauczycieli i nauczycielek. Bez nich uczniowie i uczennice byliby pozostawieni sami sobie, ponieważ system ich nie wspiera. Od kilku edycji obserwujemy dużą rozbieżność między postawami młodych ludzi, a rolą systemu oświaty - komentuje Dominik Kuc, koordynator Rankingu.
W 2022 roku Ranking dotarł do ponad 2000 szkół średnich z całej Polski. Niezmieniona pozostaje widoczność osób LGBTQ+ – ponad 90% ankietowanych wskazuje, że zna przynajmniej jedną taką osobę w swojej szkole, a ponad 3/4 widuje regularnie tęczowe symbole.
Szkoły przyjazne LGBTQ+
Na 10 najlepszych szkołach zostały powieszone tablice z napisem "BEZPIECZNA SZKOŁA", a pierwsze 25 szkół otrzymało Dyplomy Równości. Na podium znalazły się kolejno: XXXVIII Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące z Poznania (1. miejsce), Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące Paderewski z Lublina (2. miejsce), Liceum Collegium Gedanense z Gdańska (3. miejsce). Tegoroczny Ranking odbywa się pod patronatem Komisji Europejskiej w Polsce, Prezydentów miast Warszawy, Łodzi, Poznania, Gdańska i Opola oraz marszałek województwa lubuskiego.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy Radosław Majdan obawia się kryzysu wieku średniego? "Głupstwa lepiej popełniać w młodości"
- Pies Brutus ratował ludzkie życie. Teraz sam potrzebuje pomocy
- Agnieszka Warchulska i Przemysław Sadowski są małżeństwem 18 lat. "Zakładaliśmy, że to będzie luźny związek"
Autor: Adam Barabasz
Źródło: Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+
Źródło zdjęcia głównego: Rafał Lipski