Pół miliona uczniów i uczennic nie czuje się bezpiecznie w szkole. "System ich nie wspiera"

Symboliczne powieszenie tablicy
Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+
Źródło: Rafał Lipski
Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ dotarł do ponad 2000 szkół. Uczniowie i uczennice ocenili placówki pod kątem otwartości i bezpieczeństwa swoich rówieśników LGBTQ+. Wyniki - choć z roku na rok coraz lepsze - pokazują, że polska oświata nie odrobiła lekcji z tolerancji.

Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 

Wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ wskazują, że 30% młodzieży uważa, że nie każda osoba może czuć się w szkole bezpiecznie. Biorąc pod uwagę, że obowiązek szkolny obejmuje około 1,5 mln uczniów i uczennic - daje to prawie pół miliona osób, które uczą się i dorastają w poczuciu zagrożenia. Co więcej, nie jest to tylko młodzież LGBTQ+, to każda osoba, która w powszechnym mniemaniu odstaje od normy.

Szkoła

DD_20240106_Szkola_rep_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?

– Jako rodzice codziennie wysyłamy nasze dzieci do szkoły i chcemy wierzyć, że każde z nich czuje się tam akceptowane i dobrze traktowane. Jeśli szkoła potrafi dać poczucie bezpieczeństwa i przynależności osobie ze społeczności LGBT+, to z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa uszanują i zatroszczą się o dziecko z ADHD, dysgrafią, dziecko z niedowładem ręki, słabo widzące lub słyszące a także dziecko ciepiące na depresję – mówi Piotr Lipski, wolontariusz Fundacji GrowSPACE, rodzic i opiekun zastępczy.

Młodzież LGBTQ+ w szkole

Aż 83% ankietowanych mówi o tym, że w ich szkole jest przynajmniej jedna osoba, do której mogą zwrócić się o pomoc. Niestety tylko 1/5 uczniów i uczennic bierze udział w warsztatach i akcjach dotyczących równości np. Tęczowych Piątkach.

- To pokazuje wprost, że cały system opiera się na ludziach dobrej woli pojedynczych nauczycieli i nauczycielek. Bez nich uczniowie i uczennice byliby pozostawieni sami sobie, ponieważ system ich nie wspiera. Od kilku edycji obserwujemy dużą rozbieżność między postawami młodych ludzi, a rolą systemu oświaty - komentuje Dominik Kuc, koordynator Rankingu.

W 2022 roku Ranking dotarł do ponad 2000 szkół średnich z całej Polski. Niezmieniona pozostaje widoczność osób LGBTQ+ – ponad 90% ankietowanych wskazuje, że zna przynajmniej jedną taką osobę w swojej szkole, a ponad 3/4 widuje regularnie tęczowe symbole.

Szkoły przyjazne LGBTQ+

Na 10 najlepszych szkołach zostały powieszone tablice z napisem "BEZPIECZNA SZKOŁA", a pierwsze 25 szkół otrzymało Dyplomy Równości. Na podium znalazły się kolejno: XXXVIII Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące z Poznania (1. miejsce), Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące Paderewski z Lublina (2. miejsce), Liceum Collegium Gedanense z Gdańska (3. miejsce). Tegoroczny Ranking odbywa się pod patronatem Komisji Europejskiej w Polsce, Prezydentów miast Warszawy, Łodzi, Poznania, Gdańska i Opola oraz marszałek województwa lubuskiego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości