- Gesty pozwalają nam często wyrażać więcej niż 1000 słów.
- Choreograf Dominik Więcek tłumaczy, że zachęca swoich podopiecznych do używania mowy ciała.
- Jak gestykulują Włosi i Grecy? Są w tym mistrzami.
Gestykulacja jako sposób wyrażania emocji
W studiu Dzień Dobry TVN kucharz, Sycylijczyk Giancarlo Russo, a także choreograf, stylista i twórca internetowy Dominik Więcek oraz restaurator, Grek Theofilos Vafidis opowiedzieli o tym, jakie gesty są charakterystyczne dla danej kultury i co oznaczają.
Dlaczego w pracy Dominika Więcka tak bardzo liczą się gesty? - Gest to dla mnie element ekspresji ciała, dokładnie na tym samym poziomie co mimika, komunikat werbalny. Staram się zachęcać aktorów i osoby, z którymi pracuje, by używały ciała i podłączały ciało pod myśl, którą chcą przekazać - zaznaczył choreograf.
Gesty - znaczenie w różnych kulturach
Choć Polacy w gestach bywają oszczędni, Grecy nie wyobrażają sobie bez nich żadnej rozmowy.
- Nie umiem rozmawiać bez gestów, nawet przez telefon jak rozmawiam, to jedną ręką gestykuluję. U nas to jest normalne, to jest dziwne jak Grek nie gestykuluje, może tylko udaje Greka, bo my umiemy rozmawiać po prostu bez słów - stwierdził Theofilos Vafidis.
W Dzień Dobry TVN Giancarlo Russo zaprezentował widzom typowe włoskie gesty. Na niektóre z nich trzeba uważać, bo mogą sprowadzić na nas kłopoty, inne są za to wyrazem naszego uznania.
- Gesty pomagają nam się połączyć z ciałem, wzmocnić przekaz, a czasem pozbyć się jakiś złych emocji. Gesty też zmieniają się z pokolenia na pokolenie. Dziś my inaczej pokazujemy niż młodzież, chociażby, że rozmawiamy przez telefon, czy nawet inaczej gestykulujemy serduszko - podsumował Dominik Więcek.
Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.
Zobacz także:
- Uważaj na to wyzwanie z TikToka. Młoda mama złamała kręgosłup. "Co mają w głowie ludzie, którzy to robią?"
- Młodzież kradnie - kolejny szkodliwy challenge. "Dla uczestniczenia, adrenaliny, uznania"
- Groźne internetowe wyzwania popularne wśród dzieci i młodzieży. "Trzeba na to zwrócić uwagę"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN