Histrioniczne zaburzenie osobowości charakteryzuje się teatralnym zachowaniem osoby, mającym na celu ściągnięcie na siebie uwagi otoczenia. Towarzyszy mu również wysoka zmienność uczuciowa.
Ludzie komunikują się ze sobą przede wszystkim za pomocą słów. Oprócz rozmów werbalnych czy pisemnych istnieje jeszcze mowa ciała, nazywana komunikacją niewerbalną. Taki sposób porozumiewania się obejmuje gesty, postawę ciała, ekspresje mimiczne, zapach, kontakt wzrokowy, dotyk, strefy dystansu fizycznego i wygląd.
O sportowych "cieszynkach" rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dziennikarką sportową Pauliną Czarnotą-Bojarską oraz Radosławem Majdanem. Jak Robert Lewandowski ogłosił światu, że będzie ojcem? Dlaczego piłkarze nie mogą już zdejmować koszulek w czasie meczów? Ile w piłce nożnej jest "aktorzenia"?
Gesty w różnych częściach świata mogą mieć inne znaczenie niż te, do którego przywykliśmy w naszej kulturze. Czasami może to prowadzić do zabawnych nieporozumień, a czasami wpakować nas w tarapaty. W jakich krajach podniesiony do góry kciuk jest gestem obraźliwym? Co w Pakistanie oznacza "żółwik", a w Turcji gest "OK"? Czy wskazanie na kogoś palcem jest obraźliwe w Azji?
Są takie osoby, które chociaż słyszą to, z różnych powodów, nie potrafią mówić i mają problemy z koordynacja ruchową rąk więc nie mogą też wspomóc swojej komunikacji gestami lub pismem. Taką osobą jest m.in. bohaterka dzisiejszego reportażu Karolinka, która, jak mówi jej mama, w głowie ma cały kosmos, ale musi się nauczyć go nam przekazać.