Młodzież kradnie, by wykonać zadanie
Według statystyk coraz więcej młodych ludzi dopuszcza się kradzieży w sklepach. Jest to skutek nowego trendu, który ma potwierdzić "odwagę" nastolatków w sieci. Jak przekonuje socjoterapeuta Bartłomiej Widawski, przekraczanie społecznych granic od zawsze było pociągającym tematem dla młodych ludzi. Różnica nastąpiła, gdy wyzwania proponowane są przez anonimowe osoby z Internetu.
- Ktoś rzuca challenge i ludzie go realizują. Dla uczestniczenia, dla adrenaliny, uznania. Mamy poczucie anonimowości. [...] Dzieciaki nie mają poczucia odpowiedzialności za to, co robią. To jest wina zmieniającego się świata - tłumaczył gość programu.
Co nieletniemu grozi za kradzież?
Warto wiedzieć, że kradzież w przypadku dziecka lub nastolatka niesie za sobą poważne konsekwencje. Od 13. roku życia może on już odpowiadać za czyn karalny, czyli m.in. właśnie kradzież. Jeśli ma już 17 lat lub więcej, może odpowiadać jak dorosły – zgodnie z kodeksem karnym.
Co grozi nieletniemu za kradzież w sklepie?
- Nadzór kuratora, upomnienie,
- Obowiązek naprawienia szkody,
- Zakaz kontaktowania się z określonymi osobami,
- Skierowanie od młodzieżowego ośrodka wychowawczego lub poprawczego.
Jak podkreślił Robert Koniuszy, konsekwencje prawne dla nastolatka mają charakter wychowawczy i mają być skuteczną nauczką, w którą zaangażowana jest często policja, kurator oraz ostatecznie - sąd.
- Nieletni nie popełnia przestępstwa, tylko czyn karalny. Tak jest to opisane w ustawie i zajmuje się tym sąd rodzinny i nieletni - wyjaśnił ekspert ds. bezpieczeństwa.
Według Patryka Galewskiego, który od lat zaangażowany jest w akcję Projekt PaKa niosącą pomoc młodzieży z problemami, chodzi o brak relacji. Młodzież poddaje się szkodliwym zachowaniom, by czuć się zaakceptowanymi przez grupę rówieśniczą.
- My, dorośli nie potrafimy słyszeć, czego potrzebują nasze dzieci i zbudować z nimi dobrej relacji, która pozwala nam być uważnymi. Tu pojawia się deficyt i dzieci chcą uzupełnić te deficyty, szukając akceptacji - podsumował nasz gość.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Zobacz także:
- Podczas przerwy w pracy policjant zatrzymał złodzieja. "Ogromna pochwała"
- Ukradł telefon obcej kobiecie i zaszantażował, że opublikuje jej prywatne zdjęcia. Dotrzymał słowa
- Ukradła nastolatkowi wózek inwalidzki. "Bo bolały ją nogi"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News