Masz w domu odświeżacz lub nawilżacz powietrza? "Tam mieszka zło"

Masz w domu odświeżacz lub nawilżacz powietrza? Sprawdź, co może ci grozić. "Tam mieszka zło"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak suche powietrze wpływa na nasz organizm? - napisy
Jak suche powietrze wpływa na nasz organizm? - napisy
Wybieramy nawilżacz powietrza do domu
Wybieramy nawilżacz powietrza do domu
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Grzejniki pracują pełną parą, rzadko otwieramy okna, nie wietrzymy pomieszczeń, a przez to mamy suche powietrze w domu. Czy to negatywnie wpływa na zdrowie? Jak podnieść wilgotność? Na co warto zwrócić uwagę, gdy korzystamy z oczyszczacza lub nawilżacza powietrza? Na te pytania odpowiedział w Dzień Dobry TVN ekspert - pulmunolog prof. dr hab. n. med. Robert Mróz.

Suche powietrze zimą

Średnio wykonujemy około 20 tys. oddechów dziennie, więc warto zadbać o jakość powietrza. Jaka powinna być optymalna wilgotność?

- 50% to jest taka najlepsza wilgotność dla naszego organizmu. Tak między 40 a 60%. Potrzebujemy tej wilgotności, dlatego że takim naszym naturalnym klimatyzatorem jest nasz nos. On powoduje, że powietrze, które dociera do pęcherzyków płucnych, dociera ze 100% wilgotnością, bo takiej potrzebujemy. Gdy zimą spada wilgotność nawet do 20%, ten naturalny klimatyzator ma po prostu więcej pracy. Szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy chorzy, gdy są to choroby przewlekłe, nos nie daje rady po prostu i wtedy mogą się pojawić problemy - powiedział prof. dr hab. n. med. Robert Mróz.

Zimą zwykle szczelnie zamykamy okna, by nie wychłodzić mieszkania. Jednak czy nawet pomimo chwilowego spadku temperatury w pomieszczeniu, warto je przewietrzyć?

- Wietrzenie jest bardzo potrzebne, żebyśmy wymienili po prostu powietrze, żeby obniżyć zawartość bakterii, pyłów zawieszonych w powietrzu - wskazał ekspert.

Co zrobić, gdy w naszej miejscowości jest niska jakość powietrza ze względu m.in. na smog?

- Oczyszczacze byłyby takim najlepszym rozwiązaniem, bo to one powodują obniżenie pyłów zawieszonych. Oczyszczają powietrze również z alergenów i powodują, że wilgotność powietrza wzrasta do tej pożądanej - wyjaśnił prof. Mróz.

Wietrzenie mieszkania zimą

Jak często należy wietrzyć mieszkanie? - Ja już bym był szczęśliwy, gdyby ludzie w ogóle wietrzyli. Nie ma tak naprawdę pożądanej częstotliwości wietrzenia. To zależy od tego, ile osób przebywa w danym pomieszczeniu, czy otwieraliśmy w międzyczasie okno. Na pewno nie zaleca się stałych przeciągów. To nie jest dobre. Takie krótkotrwałe wietrzenie z wyjściem nawet z danego pomieszczenia, pozwalające na wymianę powietrza, jest takim chyba najlepszym rozwiązaniem.

Popularnością cieszą się urządzenia do nawilżania powietrza. Czy warto w nie zainwestować?

- Wszystko, co podnosi wilgotność powietrza, jest pożądane. To nie muszą być drogie urządzenia. Nawet te wilgotne ręczniki wieszane na kaloryfery też w jakimś stopniu pomagają, ale w jakimś. Lepsze byłyby urządzenia, które by pracowały stale. Natomiast na co chciałbym zwrócić uwagę, to to, żebyśmy wymieniali filtry, bo duża część tych urządzeń ma własne wewnętrzne filtry. Tam może mieszkać zło, jeżeli nie wymieniamy filtrów z częstotliwością zalecaną przez producenta. To mogą być 3 miesiące, 6 miesięcy. Tam będzie mieszkać zło, czyli grzyby, silne bardzo alergeny, które naprawdę mogą czynić spustoszenie w układzie oddechowym - podkreślił dość Dzień Dobry TVN.

Co się dzieje z naszym organizmem, gdy powietrze jest zbyt suche?

- Nabłonek oddechowy jest wysłany rzęskami, które są zatopione w warstwie żelowej, zolowej. Ona musi zachowywać swoją odpowiednią wilgotność. Tylko wtedy te rzęski mogą odpowiednio pracować, a ich zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń z naszego układu oddechowego. Gdy powietrze jest zbyt suche, ta warstwa żelowa może być zbyt gęsta. Ona może wręcz zalegać w drzewie oskrzelowym i wtedy pojawia się kaszel. Kaszel to jest odruch obronny. Jeżeli nasz organizm nie daje rady oczyszczać w sposób ciągły, z tego na przykład względu, że powietrze jest zbyt suche i warstwa żelowa, zolowa jest zbyt gęsta, wtedy jest trudniej, wtedy pojawia się kaszel.

Całą rozmowę z pulmunologiem prof. dr. hab. n. med. Robertem Mrozem można zobaczyć w materiale wideo.

Przegląd nawilżaczy powietrza

W kawiarence Dzień Dobry TVN Konrad Koterba, czyli znany widzom poszukiwacz gadżetów w rozmowie z Katarzyną Olubińską opowiedział o różnych rodzajach nawilżaczy powietrza. Jednak zanim na któryś się zdecydujemy, warto kupić urządzenie do pomiaru wilgotności powietrza, by sprawdzić, czy w ogóle nawilżacza potrzebujemy.

Jakie są dostępne typy nawilżaczy? - Na szczęście sprawa jest bardzo prosta, bo typy są tylko trzy. Pierwszy to jest parowy. Wydobywa się z niego para, ale jak go dotkniesz, to on jest delikatnie ciepły. Działa jak czajnik. czyli po prostu podgrzewa. Ma grzałkę w środku, podgrzewa wodę cały czas. On troszeczkę więcej prądu zużywa, więc to jest na pewno jego minus. Cały czas trzeba uzupełniać wodę. On się wyłączy, jeżeli wody nie będzie. Może się nagrzać, co może być niebezpieczne dla dzieci i zwierząt - powiedział ekspert.

Jakie są kolejne dwa typy nawilżaczy? Zobacz wideo.

Konrad Koterba i Katarzyna Olubińska
Wybieramy nawilżacz powietrza do domu
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości