Zanieczyszczone miasta w Polsce
Choć niedługo przywitamy meteorologiczną i kalendarzową wiosnę, to nadal w niektórych miejscach w Polsce unosi się smog, który jest charakterystyczny dla zimy. Zgodnie z rankingiem smogowym serwisu IQAir.com, opublikowanym w niedzielę, dwa polskie miasta znalazły się na wysokich pozycjach.
Około godz. 10:00 na trzecim miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast znalazł się Poznań, natomiast Kraków uplasował się na czwartym. Gorzej było tylko w Korei Południowej w Inczhonie oraz w Delhi w Indiach.
Jak określa się dobrą jakość powietrza?
O powietrzu dobrej jakości możemy mówić kiedy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają poniższych norm:
- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;
- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.
Jak informuje strona tvn24.pl, PM10 jest to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, która występuje m.in. w związku z procesami spalania stałych i ciekłych paliw. PM2,5 to cząsteczki o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Jest określana jako najbardziej szkodliwe zanieczyszczenie atmosferyczne dla człowieka. Dociera do układu oddechowego i krwionośnego. Na długo zostaje w organizmie. Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Wykazuje dużą toksyczność przewlekłą.
Więcej na stronie TVN24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wyniki badań naukowców UJ: smog może mieć natychmiastowe, negatywne skutki na rozwój dzieci
- Jak zgłosić truciciela? Akcja "Karny Kopciuch" ma pomóc w walce o czyste powietrze
- Wpływ smogu na psychikę dzieci. "Może zwiększać się ryzyko ADHD"
Autor: Daria Pacańska, kw
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Bloomberg Creative/Getty Images