Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie badają wpływ smogu na rozwój mózgu dzieci. Do jakich wniosków na razie doszli? O szczegółach projektu w Dzień Dobry TVN opowiedziała prof. Iana Markevych, ekolożka i epidemiolożka środowiskowa.
Jak smog szkodzi dzieciom?
Prof. Iana Markevych jest liderką zespołu epidemiologicznego w projekcie NeuroSmog w Instytucie Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
- To jeden z niewielu projektów odnoszących się do chronicznego wpływu zanieczyszczenia na rozwój osobowościowy dzieci, funkcje behawioralne i kognitywne mózgu - przyznała naukowczyni w Dzień Dobry TVN.
Jak dodała ekolożka, wiele mówi się na temat tego, że zanieczyszczenia powietrza bezpośrednio przekładają się na choroby, np. układu oddechowego. Natomiast niewiele jeszcze wiemy o ich wpływie na mózg. - Są już badania, które wykazują, że jeżeli mamy wysoki poziom zanieczyszczenia, to może zwiększać się ryzyko ADHD. Natomiast nie ma praktycznie na świecie badań, które patrzyłyby na to, jaki jest bezpośredni wpływ zanieczyszczenia na mózg - podkreśliła.
Naukowcy - w ramach projektu - przebadali 658 dzieci w wieku od 10 do 13 lat z 18 dużych i małych miejscowości południowej Polski. Teraz zebrane dane muszą przeanalizować.
- W tym momencie badamy bardzo konkretny wycinek dzieci. Nie mówimy np. o dzieciach nienarodzonych. Tylko o młodych dzieciach w określonym wieku. Dlatego przede wszystkim musimy bardzo precyzyjnie sprawdzić, czy badania są prawidłowo prowadzone, czy dane są prawdziwe. Kiedy to zrobimy, możemy wyniki takich badań już sprawdzonych, dać do różnego rodzaju publikacji naukowych. Następuje etap recenzji innych naukowców i dopiero wówczas takie badania są publikowane. Następuje przetłumaczenie i przekazanie tej wiedzy decydentom politycznym - tłumaczyła prof. Iana Markevych.
Tereny zielone a zdrowie
Nasza gościni znalazła się w prestiżowym gronie 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie. Interesuje się badaniem wpływu miejsca zamieszkania na zdrowie neurorozwojowe i alergiczne dzieci, z naciskiem na stopień zanieczyszczenia powietrza, obecność zieleni, terenów wodnych oraz zabudowań miejskich.
- Moje badania tak naprawdę mają wyniki pozytywne, czyli pokazują to, w jaki sposób lasy, parki mogą przełożyć się na ogólny stan zdrowia czy też dobrostan dzieci. Okazuje się, że osoby mieszkające w Niemczech czy Chinach w zielonych okolicach mają niższe ciśnienie krwi, rzadziej nadciśnienie itd. To dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych - przyznała epidemiolożka środowiskowa.
Jak podkreśliła, nawet niewielka ilość zanieczyszczenia powietrza wiąże się z występowaniem choroby Alzheimera. - Jest to kwestia przede wszystkim transportu publicznego i mam nadzieję, że również w Polsce może trochę mniej modne będzie jeżdżenie samochodami. Ludzie będą chcieli zazieleniać miasta, żeby łatwiej się po nich chodziło, spacerowało. By ludzie mogli pracować blisko miejsca zamieszkania. Po prostu musimy zmniejszyć zanieczyszczanie powietrza - podsumowała prof. Iana Markevych.
Posłuchaj całej rozmowy z naukowczynią w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Smog w Polsce - w najbliższym czasie może być coraz gorzej. Sprawdź radar na żywo - 28.11.2022
- Ostrzeżenia przed złą pogodą na najbliższy tydzień. Gdzie pojawią się gęste mgły i opady?
- Pogoda na poniedziałek 28 listopada. Nad Polską zawiśnie zgniły wyż
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News