Historyczne lądowanie łazika na Marsie. "Dostarczy informacji o tym, z jakimi warunkami będą się musieli zmierzyć ludzie"

Dzień Dobry TVN

Kilka dni temu byliśmy świadkami historycznego wydarzenia. Na Marsie wylądował łazik stworzony przez naukowców z NASA. Tym samym pierwszy raz możemy "na żywo" zobaczyć, a także usłyszeć Czerwoną Planetę. Jakie znaczenie dla nauki ma to lądowanie? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Karolem Wójcickim, popularyzatorem nauki o kosmosie, blogerem.

Historyczna lądowanie na Marsie

Kilka dni na Marsie wylądował łazik Perseverance. Dzięki niemu możemy niemal "na żywo" śledzić to, co akurat dzieje się na Czerwonej Planecie oddalonej od Ziemi o 200 mln kilometrów, czyli 11 minut świetlnych. Dlaczego ten film, który nakręcił łazik, jest taki wyjątkowy?

- Pierwszy raz możemy oglądać zdarzenia w czasie rzeczywistym, nie w sekwencji zdjęć, ale na filmie. Pierwszy raz mogliśmy zobaczyć, jak się otwiera spadochron, jak odpada osłona aerodynamiczna. Co najważniejsze, pierwszy raz widzieliśmy lądowanie i opuszczenie łazika na Marsa. To jest coś, co zawsze chcieliśmy zobaczyć i w końcu się udało - mówił w Dzień Dobry TVN Karol Wójcicki, popularyzator nauki o kosmosie.

Jak dodaje bloger te wszystkie materiały, które spływają na Ziemię to uczta nie tylko dla naukowców, ale także dla wszystkich miłośników kosmosu. Lądowanie na Marsie jest wyjątkowe także z tego względu, że łazik zarejestrował szum wiatru na planecie.

- To pierwszy naturalny dźwięk Czerwonej Planety. Wcześniej mogliśmy usłyszeć jedynie drgania odbierane z Ziemi przez sejsmometry - mówił bloger.

Lądowanie na Marsie - jakie niesie korzyści dla nauki?

To historyczne lądowanie na Marsie przybliża naukowców do odpowiedzi na ważne pytania. Być może dzięki niemu dowiemy się, czy w kosmosie istnieje inna forma życia. Ale nie tylko.

- Łazik będzie nam dostarczał informacji o tym, jak tam jest teraz i z jakimi warunkami będą się musieli zmierzyć ludzie, którzy w niedalekiej przyszłości tam wylądują. Poznamy nie tylko temperaturę czy siłę wiatru, ale także to, jak będą się zachowywały materiały wykorzystywane do szycia skafandrów dla astronautów - mówił Karol Wójcicki.

Warto dodać, że łazik nie zaczął jeszcze eksploracji planety. W swoją podróż wyruszy dopiero po zakończeniu testów i wprowadzeniu wszystkich aktualizacji. Jego pierwszym celem będzie krater, który najprawdopodobniej kiedyś był jeziorem. Jak długo pozostanie na czerwonej planecie?

- Informacje będą spływały przez przynajmniej dwa lata ziemskie, czyli jeden rok marsjański - dodał bloger.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Mała Inga choruje na serce. "To ostatni moment na operację". W zbiórkę zaangażowały się przedszkolaki

Głodna pełnia Księżyca może przynieść wiele dobrego. Niektórzy mają szansę na nową pracę

Tworzy wyjątkowe meble: "Drewno jest dla mnie ucieczką od rzeczywistości"

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości