Warto czasami się zatrzymać, spojrzeć w niebo i nacieszyć pięknem, które oferuje nam nocny firmament. Szczególną okazję do tego będziemy mieli 16 stycznia 2025 roku, kiedy to dojdzie do tzw. opozycji Marsa, co umożliwi oglądanie tej planety z Ziemi. Czym dokładnie jest to zjawisko i jak je dostrzec?
Dalsza część wideo pod materiałem:
Niezwykłe zjawisko - Mars widoczny z Ziemi
16 stycznia 2025 roku dojdzie do opozycji Marsa, co oznacza, iż nasza planeta znajdzie się w jednej linii pomiędzy tą planetą a Słońcem. Podczas opozycji Mars jest maksymalnie oświetlony promieniami Słońca oraz znajduje się najbliżej Ziemi, umożliwiając tym samym jego dostrzeżenie gołym okiem. Opozycja Marsa jest wyjątkowym zjawiskiem również z tego względu, że występuje znacznie rzadziej, niż w przypadku innych planet, bo mniej więcej co 2 lata, wracając za każdym razem z innymi warunkami widoczności.
Jutrzejsza odległość będzie wynosiła jednie 96 milionów kilometrów, gdzie średnio jest to aż 225 mln km. Co prawda widoczność naszego czerwonego przyjaciela nie będzie aż tak spektakularna, jak w przypadku Wielkiej Opozycji z 2018 roku (odległość wynosiła wówczas 57,6 milionów kilometrów), to jednak wciąż korzystniejsza niż te, które będą miały miejsce w najbliższej przyszłości.
Mars w opozycji - jak obserwować na niebie?
Warto jutro w godzinach wieczornych bądź nocnych spojrzeć na nocne niebo, ponieważ będzie możliwe zaobserwowanie Marsa w jego pełnej krasie. Najłatwiej będzie można go ujrzeć w okolicach północy, kiedy to osiągnie swoje najwyższe położenie. Będzie widoczny jako kropka o czerwonym zabarwieniu, święcąca najmocniej. Warto dodać, iż w odróżnieniu od gwiazd, które charakterystycznie migoczą, planety świecą światłem stałym.
To zjawisko astronomiczne umożliwia zobaczenie Marsa bez użycia specjalistycznego sprzętu. Warto jednak w teleskop się zaopatrzyć, ponieważ umożliwi on dostrzeżenie elementów, które nie są widoczne gołym okiem, jak na przykład czapy lodowe czy niektóre formacje geologiczne.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Asteroida rozbłysła nad Syberią. W sieci pojawiło się niezwykłe nagranie
- Co się stanie, kiedy obcy się z nami skontaktują? Naukowiec ma propozycję procedury tydzień po tygodniu
- Polak wśród gwiazd. Kim jest Sławosz Uznański i jak przygotowuje się do lotu w kosmos?
Autor: Justyna Wodzisławska
Źródło: Polski AstroBloger, Astro Telescopios
Źródło zdjęcia głównego: Science Photo Library/GettyImages