Tego zjawiska nie można przegapić. Już dziś Księżyc "zbliży się" do Czerwonej Planety

Nocne niebo
Koniunkcja Księżyca i Marsa w lutym 2025. Kiedy i w jaki sposób obserwować?
Źródło: Stocktrek Images/Luis Argerich/GettyImages

Przed nami kolejne ekscytujące zjawisko na nocnym niebie. Jak przekazał Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", Mars i Księżyc znajdą się bardzo blisko siebie. Kiedy warto spojrzeć w niebo? W jaki sposób najlepiej obserwować zjawisko?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dr Grzegorz Iwanicki oraz dr Konrad Skotnicki

Dr Grzegorz Iwanicki oraz dr Konrad Skotnicki
Nad Polską prawie nie ma już nocnego nieba
Źródło: Dzień Dobry TVN

Koniunkcja Księżyca i Marsa 2025 - kiedy będzie miało miejsce zjawisko?

Dzisiejszy wieczór, 9 lutego, zapowiada się ekscytująco dla miłośników astronomii. Będziemy mieli okazję podziwiać niezwykłe zjawisko na niebie - koniunkcję, czyli bliskie spotkanie Księżyca i Marsa. Karol Wójcicki, twórca bloga "Z głową w gwiazdach", poinformował, że oba obiekty znajdą się w wyjątkowo małej odległości od siebie, co czyni to wydarzenie jeszcze bardziej interesującym.

- Koniunkcje w świecie astronomii to nic nadzwyczajnego, ale wśród nich można trafić te lepsze, gorsze i te prawdziwe perełki. Dziś będziemy mieli do czynienia z jedną z tych lepszych: Księżyc oświetlony w 91 proc., zbliży się do czerwonego Marsa. Odległość między obiektami będzie najmniejsza ok. 20.25 i wyniesie zaledwie 6 minut kątowych. To bardzo, bardzo mało - przekazał bloger.

Co ciekawe, w rejonach takich jak Grenlandia, Islandia, Finlandia, Rosja i Chiny zaobserwować będzie można całkowite zakrycie Marsa przez naszego naturalnego satelitę.

- My musimy się obejść smakiem i zadowolić naprawdę bliską koniunkcją - stwierdził ekspert.

Jak obserwować koniunkcję Marsa i Księżyca w lutym 2025?

Ze względu na porę, w której należy spodziewać się zjawiska, warto zachować czujność już od zmierzchu. Najlepiej przez cały czas obserwować, jak Księżyc stopniowo zbliża się do Marsa przez około trzy godziny, a następnie powoli się od niego oddala. Karol Wójcicki doradził też, że jeśli uda się ustabilizować aparat na Księżycu (pamiętając o ustawieniu prędkości lunarnej w montażu), można wykonywać zdjęcia co 15 minut, dokumentując przemieszczanie się Srebrnego Globu względem czerwonej planety.

Więcej na stronie TVN Meteo.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości