Przed nami kolejne ekscytujące zjawisko na nocnym niebie. Jak przekazał Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", Mars i Księżyc znajdą się bardzo blisko siebie. Kiedy warto spojrzeć w niebo? W jaki sposób najlepiej obserwować zjawisko?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koniunkcja Księżyca i Marsa 2025 - kiedy będzie miało miejsce zjawisko?
Dzisiejszy wieczór, 9 lutego, zapowiada się ekscytująco dla miłośników astronomii. Będziemy mieli okazję podziwiać niezwykłe zjawisko na niebie - koniunkcję, czyli bliskie spotkanie Księżyca i Marsa. Karol Wójcicki, twórca bloga "Z głową w gwiazdach", poinformował, że oba obiekty znajdą się w wyjątkowo małej odległości od siebie, co czyni to wydarzenie jeszcze bardziej interesującym.
- Koniunkcje w świecie astronomii to nic nadzwyczajnego, ale wśród nich można trafić te lepsze, gorsze i te prawdziwe perełki. Dziś będziemy mieli do czynienia z jedną z tych lepszych: Księżyc oświetlony w 91 proc., zbliży się do czerwonego Marsa. Odległość między obiektami będzie najmniejsza ok. 20.25 i wyniesie zaledwie 6 minut kątowych. To bardzo, bardzo mało - przekazał bloger.
Co ciekawe, w rejonach takich jak Grenlandia, Islandia, Finlandia, Rosja i Chiny zaobserwować będzie można całkowite zakrycie Marsa przez naszego naturalnego satelitę.
- My musimy się obejść smakiem i zadowolić naprawdę bliską koniunkcją - stwierdził ekspert.
Siedzicie? To dobrze, posiedźcie sobie teraz, bo wieczorem warto wstać i pogapić się w niebo - dojdzie na nim bowiem do...
Posted by Z głową w gwiazdach on Saturday, February 8, 2025
Jak obserwować koniunkcję Marsa i Księżyca w lutym 2025?
Ze względu na porę, w której należy spodziewać się zjawiska, warto zachować czujność już od zmierzchu. Najlepiej przez cały czas obserwować, jak Księżyc stopniowo zbliża się do Marsa przez około trzy godziny, a następnie powoli się od niego oddala. Karol Wójcicki doradził też, że jeśli uda się ustabilizować aparat na Księżycu (pamiętając o ustawieniu prędkości lunarnej w montażu), można wykonywać zdjęcia co 15 minut, dokumentując przemieszczanie się Srebrnego Globu względem czerwonej planety.
Więcej na stronie TVN Meteo.
Zobacz także:
- Wyjątkowy czas dla miłośników obserwacji nieba. Większość planet będzie "na wyciągnięcie ręki"
- Planetoidy, asteroidy i planetki. Czym są? Poznaj największe obiekty
- Spadające gwiazdy. Kiedy można je zobaczyć? Jak je oglądać? Czym są?
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: TVN Meteo, "Z głową w gwiazdach"
Źródło zdjęcia głównego: Stocktrek Images/Luis Argerich/GettyImages