Zaćmienie Księżyca to jedno z najbardziej urzekających zjawisk astronomicznych. Powstaje, gdy Ziemia ustawia się między Słońcem a Księżycem, co sprawia, że cień Ziemi pada na jej satelitę. W rezultacie Księżyc przestaje być oświetlany przez promienie słoneczne, a jego powierzchnia stopniowo ciemnieje. Barwa Księżyca podczas zaćmienia może zmieniać się od szarej po krwawoczerwoną, w zależności od rodzaju zjawiska. Istotny jest fakt, że do zaćmienia Księżyca może dojść wyłącznie w czasie pełni. W 2025 roku dojdzie do tego aż dwa razy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaćmienia Księżyca w 2025. Czy będą widoczne w Polsce?
W 2025 roku na niebie będzie można podziwiać dwa zaćmienia Księżyca, podczas których tarcza naszego naturalnego satelity całkowicie zniknie w cieniu Ziemi. Oba będą widoczne w Polsce. Kiedy warto przygotować się na te niezwykłe widowiska?
Pierwsze z nich nastąpi w piątek, 14 marca 2025 roku. Na drugie natomiast będziemy musieli poczekać prawie do końca roku. Będzie ono miało miejsce w niedzielę, 7 września.
Zaćmienie Księżyca - jakie są jego rodzaje?
Rodzaje zaćmień Księżyca to:
- całkowite,
- częściowe,
- półcieniowe.
Całkowite zaćmienie Księżyca ma miejsce, gdy nasz naturalny satelita w całości zanurza się w cieniu Ziemi. Wówczas jego tarcza staje się ciemna i często przybiera czerwonawe lub pomarańczowe odcienie.
W przypadku częściowego zaćmienia Księżyca jedynie fragment tarczy satelity zostaje zakryty przez cień Ziemi, podczas gdy reszta pozostaje w półcieniu. W efekcie tylko część Srebrnego Globu jest wyraźnie widoczna, a reszta wydaje się przygaszona. W takiej sytuacji można odnieść wrażenie, że Księżyc znajduje się w pierwszej lub trzeciej kwadrze, mimo trwania pełni.
Najtrudniejszym do zaobserwowania jest półcieniowe zaćmienie Księżyca, które występuje, gdy Księżyc przechodzi przez półcień Ziemi, nie wchodząc w jej cień. Wówczas jego tarcza delikatnie ciemnieje, a barwa staje się niejednolita. Tego subtelnego efektu często nie dostrzegają osoby bez doświadczenia w obserwacjach astronomicznych.
Jakie zaćmienia Księżyca zaobserwujemy w Polsce w 2025 roku?
Pierwsze zaćmienie Księżyca w 2025 roku, które nastąpi w marcu, będzie zaćmieniem całkowitym. W Polsce widoczna będzie jednak tylko jego faza półcieniowa. Od godziny 6:00 Księżyc zacznie robić się ciemniejszy, a jego barwa będzie przygaszona.
Wrześniowe zaćmienie będzie bardziej spektakularne. Tego dnia będzie można bowiem podziwiać w naszym kraju całkowite zaćmienie Księżyca. Do kompletnego zacienienia tarczy dojdzie o godzinie 20:13. Zjawisko to będzie zauważalne gołym okiem, ale mimo to warto sięgnąć po przyrządy do oglądania nieba.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niecodzienne zjawisko na niebie zaskoczyło mieszkańców części Polski. Czym jest księżycowe halo?
- Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią. Odkryto ją we wtorek rano
- Spadające gwiazdy. Kiedy można je zobaczyć? Jak je oglądać? Czym są?
Autor: RŁ
Źródło: geekweek.interia.pl
Źródło zdjęcia głównego: Christophe Lehenaff/GettyImages