Studenci stworzyli łazik marsjański. Poleci w kosmos?
Łazik marsjański powstał z inicjatywy studentów z Krakowa: Zachariasza Mońka oraz Jakuba Kopcia. Młodzi konstruktorzy opowiedzieli o swoim wynalazku w Dzień Dobry TVN. Pojazd, który powstał na wzór maszyn wysyłanych w kosmos, niestety nie pojedzie od razu na Marsa. Powstał po to, by rozwijać i edukować innych inżynierów. Wynalazek potrafi sam dojeżdżać do różnych celów, ma tryb jazdy autonomicznej, podaje przedmioty i może sam znaleźć konkretny przedmiot.
Łazik marsjański – sukces polskich studentów
Jak młodzi inżynierowie przyznali, łazik ich pomysłu został dostrzeżony na prestiżowych zawodach European Rober Challange, gdzie ich drużyna AGH Space Systems zdobyła 1. miejsce. To nie koniec ambitnych sukcesów i planów Zachariasza i Jakuba. Naukowcy zapytani o swoją działalność konstruktorską przyznali, że zajmują się nie tylko łazikiem, ale i o wiele bardziej skomplikowanymi projektami takimi jak budowa rakiet.
- To są rakiety sondujące, nie takie co wylatują w kosmos [...] Nasze rakiety latają na trochę niższy pułap - tak około 3 km, teraz mamy rakietę, która będzie latała na 10 km. Celem takiej rakiety jest wynieść ładunek badawczy na taką wysokość, sprawdzić jak się zachowa podczas lotu, jak wpłyną przeciążenia, wibracje – tłumaczył Jakub Kopeć.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Merkurja o tym, jak ułożenie gwiazd w dniu narodzin dziecka wpływa na jego charakter i życie
- Bovska od 7 lat stara się o dziecko. "Musiałam mierzyć się z nastawieniem Kościoła"
- "Za brak pracy domowej nie można postawić jedynki". Jakie praktyki w szkołach są niezgodne z prawem?
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News