Teleskop Jamesa Webba wykonał kolejne wyjątkowe zdjęcia fascynujących elementów przestrzeni kosmicznej. Tym razem uchwycił gwiezdny system podwójny określany jako Wolf-Rayet 140, który wyglądem przypomina odciski palców.
Teleskop Webba zrobił zdjęcia gwiazd Wolf-Rayet 140
Pierwsze efekty obserwacji gwiezdnego systemu podwójnego Wolf-Rayet 140 zostały udostępnione pod koniec sierpnia, ale dopiero teraz mamy możliwość dokładnie się jemu przyjrzeć. Na udostępnionych przez NASA zdjęciach widać fascynujące pierścienie pyłu, które sami naukowcy na początku uznali za błąd optyczny. Sposób i historia ich powstania jest dowodem na to, jak "zegarmistrzowsko precyzyjna" jest przestrzeń kosmiczna.
Wolf-Rayet 140 to system dwóch nietypowych gwiazd, które znajdują się w odległości 5 tys. lat świetlnych od Ziemi. Jedna z nich to tzw. gwiazda Wolfa-Rayeta – dotychczas odkryto zaledwie kilkaset obiektów tego rodzaju w całej Drodze Mlecznej. Są to gwiazdy od 10 do 25 razy masywniejszych od Słońca i najprawdopodobniej w niedługim czasie zakończą swoje istnienie wybuchem supernowej. Charakteryzują się również bardzo wysoką temperaturą – na powierzchni wynosi od ok. 25 tys. do blisko 50 tys. stopni Celsjusza (na Słońcu jest to 5,5 tys. stopni Celsjusza).
Druga gwiazda w systemie Wolf-Rayet 140 to olbrzym typu widmowego O. To unikatowe obiekty - zaklasyfikować do nich można jedynie 0,00002-0,00005% wszystkich gwiazd całego wszechświata. Są bardzo jasne i generują ogromną ilość energii.
Dlaczego gwiazdy systemu Wolf-Rayet 140 przypominają odciski palców?
Obie gwiazdy systemu Wolf-Rayet 140 poruszają się wokół wspólnego środka masy, aby później w ramach trwającego blisko 8 lat cyklu zbliżać się do siebie i oddalać. Kiedy dzieli je najkrótsza odległość, która jest zbliżona do tej dzielącej Ziemię i Słońce, wówczas strumienie wiatru gwiezdnego obu gwiazd rozpoczynają swoisty kosmiczny taniec. W jego trakcie ciśnienie, które oddziałuje na gaz, stopniowo zamienia go w pył. Zostaje on schładzany, a później pod wpływem promieniowania ultrafioletowego obu gwiazd, ponownie rozgrzewany i rozświetlany. W ten właśnie sposób powstają pierścienie pyłu, które na zdjęciach wykonanych przez teleskop Webba przypominają wielkie odciski palców.
Więcej szczegółowych informacji, zdjęć i filmów - na oficjalnej stronie NASA
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także inne zdjęcia kosmosu wykonane przez Teleskop Webba:
- Teleskop Webba wykonał kolejne zachwycające zdjęcia kosmosu. Co skrywa Wielka Mgławica w Orionie?
- Kolejne zdjęcia z Teleskopu Webba. Historyczny moment upamiętnia również Google
- Teleskop Webba zrobił zdjęcia Marsa. Nie było to jednak takie proste
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: Filip Cercek/Getty Images