Newsy

Teleskop Webba zrobił zdjęcia Marsa. Nie było to jednak takie proste

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
kopalniawiedzy.pl
zdjęcie ilustracyjne Marsa

Teleskop Webba dostarczył kolejne kosmiczne zdjęcia. Tym razem przedstawiają one Marsa. Dzięki fotografiom naukowcy mają teraz dodatkowe informacje, które pozwalają lepiej poznać przestrzeń kosmiczną i znajdujące się w niej obiekty.

Dzięki teleskopowi Webba poszerzono dane, które zebrano już o Marsie za pomocą innych urządzeń, w tym orbiterów i łazików. Może on obserwować i niezwykle szczegółowo rejestrować spektrum światła różnych zjawisk, jak np. burze pyłowe, zmiany pór roku czy pogody.

Astronomia i kosmos

Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkamiDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Teleskop Webba zrobił zdjęcia Marsa

Mars, ze względu na niewielką odległość od Ziemi, jest jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie – tak w zakresie światła widzialnego, jak i w podczerwieni. Dla teleskopu Webba stanowi to problem, ponieważ skonstruowany został z myślą o obserwowaniu najdalszych, bardzo słabo oświetlonych obiektów w przestrzeni kosmicznej. Mars i jego blask mogą nawet oślepiać Webba. Z tego względu na potrzeby obserwacji Czerwonej Planety powstała specjalna technika, która polega na używaniu bardzo krótkich czasów ekspozycji i dokonywaniu pomiarów tylko części światła docierającego do czujników Webba.

Co widać na zdjęciach Marsa zrobionych przez teleskop Webba

Pierwsze zdjęcia Marsa wykonane i przysłane przez teleskop Webba pokazują fragment jego wschodniej półkuli. Najjaśniejsze miejsca to te, na które promienie Słońca padają pod największym kątem. Widać też, że półkula północna Czerwonej Planety, na której właśnie trwa zima, jest chłodniejsza. Dokładna analiza światła rejestrowanego przez Webba pozwala naukowcom na zdobycie dodatkowych informacji na temat powierzchni i atmosfery planety.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Źródło zdjęcia głównego: SCIEPRO/SCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images

Pozostałe wiadomości