podróże w kosmos

  W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z Laetitią Garriott de Cayeux - dyrektorką generalną Global Space Ventures oraz jedną z pierwszych inwestorek na rzecz rozwoju technologii.

  Aktor nie przyjął oferty miliardera, tłumacząc, że jest ona za droga.

  Jeff Bezos, najbogatszy człowiek na świecie, 20 lipca leci w kosmos. Nie byłoby może w tym nic aż tak nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że podróż będzie trwała zaledwie 11 minut. Ile kosztuje taka wyprawa?

  Już we wtorek 20 lipca Jeff Bezos, twórca Amazona i najbogatszy człowiek świata, poleci w kosmos. Wśród pasażerów znajdą się m.in. 18-letni student i 82-letnia pionierka lotów kosmicznych Wally Funk. Kim jest najstarsza kobieta, która poleci w kosmos?

  Naukowcy od lat pracują nad tym, żeby ludzkość mogła zamieszkiwać inne planety. Czy jest to fizycznie możliwe? O tym nasz reporter Marcin Sawicki rozmawiał z Jamesem Pawelczykiem, astronautą polskiego pochodzenia.

  Papcio Chmiel kultowymi komiksami wychował kilka pokoleń Polaków, także swojego syna Artura. Był z niego niezwykle dumny i nieustannie go wspierał. Stworzył nawet rysunek do jego książki "Kosmiczne wyzwania". O swojej pracy i pasji Artur B. Chmielewski, dyrektor misji międzyplanetarnych w NASA, opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  Kilka dni temu zakończyła się symulacja misji załogowej z udziałem naukowców z Politechniki Śląskiej. W analogowej stacji kosmicznej LunAres przeprowadzano badania poświęcone m.in. wpływowi izolacji na ludzką psychikę oraz architekturze stacji kosmicznych. O szczegółach misji w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Leszek Orzechowski i Wiktoria Dziaduła.

  Gościem Dzień Dobry TVN był fizyk Tomasz Rożek, którym opowiedział nam o wynalazkach stworzonych specjalnie dla astronautów, które później wykorzystujemy w naszym życiu codziennym. Jakie przedmioty codziennego użytku zawdzięczamy naukowcom pracującym przy misjach kosmicznych?