27-letnia Julia Stankiewicz o pracy w NASA. "Zawsze idę tam, gdzie są największe możliwości"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Julia Stankiewicz – Polka na stażu w NASA
Julia Stankiewicz – Polka na stażu w NASA
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Julka ma 27 lat, a na swoim koncie kosmiczne osiągnięcia. W marcu 2023 roku Polka wyjechała do Stanów i zaczęła staż w NASA. Czego się nauczyła w amerykańskiej agencji, kogo poznała i jakie ma plany na przyszłość? Tuż przed świętami Julia odwiedziła nasze studio i opowiedziała o szczegółach wyjazdu.

Julia Stankiewicz staż w NASA

Julia Stankiewicz w kwietniu 2023 roku wyruszyła do Stanów. W ramach studenckiego programu wizytującego naukowca rozpoczęła staż w NASA. Pobyt dofinansowany jest przez pięć stypendiów od Fundacji Rafała Brzoski, Fundacji Rozwoju Talentów, Fundacji im. Anny Pasek, Uczelni Technicznej w Monachium oraz niemieckiego Ministerstwa Edukacji i Badań.  

- Dalej jestem na stażu w NASA JPL. To jest otwarte miejsce, jest dużo kobiet, osób niebinarnych. Jest bardzo różnorodnie, jest dużo obcokrajowców, można nauczyć się wielu języków. Jeśli chodzi o to, jak się dostać, istnieje program, który wymaga dofinansowania zewnętrznego, dlatego ja mam pięciu sponsorów, którzy płacą za moją pracę w NASA. Jeżeli dostaniemy dofinansowanie i mamy w NASA mentora, który nas zaprosi do zespołu, wtedy możemy zostać tam na rok z możliwością przedłużania dalej - powiedziała.

Polka pracuje na pełen etat, 9 godzin dziennie. Co drugi tydzień ma wolny piątek. Staż zaczęła od pisania programu, który będzie mapować klęski żywiołowe, używając danych satelitarnych. Teraz skupia się na projektowaniu i budowaniu platformy wiertniczej, która pomoże w zebraniu próbek skał analogicznych do tych, znajdujących się obecnie na Marsie.

- NASA JPL znany jest z robotyki. To jest centrum robotyczne. Teraz buduję platformę wiertniczą, która wspomaga eksplorację Marsa. Pracuję z zespołem, który zajmuje się zbieraniem próbek z innych planet czy księżyców. Teraz na Marsie mamy łazika, który zbiera próbki. Te powrócą na Ziemię w latach 30. – dodała.

Julia Stankiewicz – plany na przyszłość

Julia Stankiewicz nie ukrywa, że praca w NASA jest dla niej bardzo inspirująca. Gdzie widzi siebie w niedalekiej przyszłości?

- NASA JPL jest super centrum i chciałbym tam wrócić na kilka lat. Moją pasją jest eksploracja, kocham eksplorować świat i różne miejsca. Zawsze idę tam, gdzie są największe możliwości. Stany są na pewno miejscem, w którym można bardzo szybko się rozwinąć – dodała.

Gdzie zawędruje 27-letnia Julia, czas pokaże. Na razie Polka korzysta z możliwości, jakie daje jej staż.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości