Kiedy coś na boli albo jesteśmy chorzy, sięgamy po tabletki przeciwbólowe lub inne leki. Gdzie one trafiają? Czy ma znaczenie, czym popijamy pigułki? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr inż. Adam Mirek, popularyzator nauki.
Skąd taka decyzja?
Prawdopodobnie masz go w domu. Sprawdź apteczkę.
Sprawdź, czy masz ten preparat w domowej apteczce.
O który produkt chodzi? Co należy z nim zrobić?
97 proc. dzieci przed 6. rokiem życia otrzymało lek przeciwbólowy lub antybiotyk. Połowa maluchów do lat dwóch była nimi kurowana średnio dziewięć razy w ciągu roku. Francuscy naukowcy zmierzyli częstotliwość wypisywania recept małym pacjentom. Do jakich wniosków doszli?
Jest sto razy silniejszy niż morfina, uzależnia szybciej niż metamfetamina i zabija szybciej niż heroina. Mowa o fentanylu - leku dostępnym na receptę, od którego w USA umiera rocznie 50 tys. osób. Fentanyl ma silne właściwości przeciwbólowe, dlatego - jak mówi Tomasz Białas z GIS, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Środkami Zastępczymi - chorzy w stanach terminalnych odczuwają fentanyl jako błogosławieństwo. Czy lekarze często przepisują ten lek? Jak rozpoznać, że ktoś jest pod wpływem pochodnych fentanylu?
Wydaje ci się, że przyjmujesz niewielką, a więc pewnie nieszkodliwą dawkę leku. Tyle, że jeżeli robisz to codziennie przez dłuższy czas, możesz nabawić się poważnej choroby. Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu odkryli, że Paracetamol zażywany przez dłuższy czas może uszkodzić mózg i wątrobę.