Sensoryczny Ogród Wyciszeń w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie
Z przyjemnością informujemy, że w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie otwarto Sensoryczny Ogród Wyciszeń. To wyjątkowe miejsce zostało zaprojektowane przez studentów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, a jego budowa była możliwa dzięki hojnej darowiźnie Amazon oraz Fundacji TVN.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Zdrowie
Czym jest Sensoryczny Ogród Wyciszeń?
Sensoryczny Ogród Wyciszeń to inicjatywa, którą zaproponował Personel Szpitala. Dostępny jest dla wszystkich pacjentów szpitala oraz ich rodzin, a jego otwarcie to kolejny krok w stronę tworzenia przyjaznego i wspierającego środowiska w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.
Ogród został zaprojektowany tak, aby stanowił przestrzeń sprzyjającą relaksowi i wyciszeniu dla małych pacjentów, ich rodzin oraz personelu medycznego. Jest to miejsce, w którym dzieci mogą odpocząć od szpitalnej rzeczywistości, angażując swoje zmysły w otoczeniu naturalnej zieleni, dźwięków przyrody oraz różnorodnych tekstur.
Podziękowania
Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, Wojciech Cyrul, wyraził swoje podziękowania fundatorom przedsięwzięcia : „Jesteśmy niezwykle wdzięczni Fundacji TVN i firmie Amazon za wsparcie tego wspaniałego projektu. Sensoryczny Ogród Wyciszeń to miejsce, które przyniesie wiele radości i ukojenia naszym małym pacjentom. Jestem przekonany, że będzie to przestrzeń, która sprawi, że ich pobyt w Szpitalu stanie się przyjemniejszy.”
Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK wyraził swoje podziękowania Studentom Uniwersytetu Rolniczego, a obecnie Absolwentom kierunku Sztuka Ogrodowa na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa- Ewelinie Janocie, Anecie Oświęcimce oraz Mateuszowi Kotowi, którzy wykonali projekt ogrodu w ramach przedmiotu „Ogrody terapeutyczne” pod okiem prowadzących: dr inż. Bożeny Szewczyk-Taranek i dr inż. Moniki Cioć: „Jestem dumny z pracy naszych Studentów oraz ich Opiekunów, którzy włożyli ogrom wysiłku w zaprojektowanie ogrodu sensorycznego.
Ich zaangażowanie, kreatywność i dbałość o każdy detal są godne podziwu. Niezmiernie cieszy także fakt, że wykonany przez Studentów projekt, dzięki jego realizacji pełnić będzie ważną funkcję terapeutyczną i edukacyjną dla najmłodszych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, którzy w przyjemnym, zielonym otoczeniu dochodzić będą do zdrowia. To przykład jak połączenie teorii z praktyką może przynieść doskonałe rezultaty. Gratuluję także Dyrekcji Szpitala determinacji w realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia”.
„Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wesprzeć budowę ogrodu sensorycznego, który będzie służył najmłodszym pacjentom – mówi Zuzanna Lewandowska, Prezeska Fundacji TVN– Otwarcie tego wyjątkowego miejsca celebruje jednocześnie półmetek naszego projektu „Zdrowie w głowie”. W ramach tej inicjatywy budujemy przyszpitalne gabinety psychiatryczno-psychologiczne w każdym województwie w Polsce. Jako Fundacja TVN zawsze chcemy być tam, gdzie potrzebna jest pomoc”.
„Przestrzenie takie jak Sensoryczny Ogród Wyciszeń są bardzo potrzebne i odgrywają znaczącą rolę w rekonwalescencji pacjentów, zwłaszcza tych najmłodszych. Z nieukrywaną dumą obserwujemy, że już od pierwszego dnia swojego funkcjonowania ogród wzbudza spore zainteresowanie wśród małych pacjentów szpitala – mówi Barbara Krystosiak, managerka ds. projektów społecznych Amazon w Europie Środkowo-Wschodniej. – Projekt „Zdrowie w głowie” i profilaktyka zdrowia psychicznego są dla nas szczególnie ważne. W nasze działania angażują się także wolontariusze Amazon, którzy odwiedzają szpitale i czytają dzieciom książki w ramach bajkoterapii. Łączy się to z jednym z naszych kluczowych celów, czyli promocją czytelnictwa. Ponadto przekazaliśmy szpitalowi ponad 300 bajek dla dzieci, a także czytniki Kindle oraz tablety”.
Zobacz także:
- Zmiany w zarządzie Fundacji TVN. "Z radością witam w roli nowej prezes Zuzannę Lewandowską"
- Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"
- Jak uczulić młodych ludzi na problemy psychiczne rówieśników? W tym może pomóc akcja "Punkt zwrotny"
Źródło: Materiały prasowe
Źródło zdjęcia głównego: tichr/Getty Images