Po eksplozji paczki stara się zmierzyć z codziennością: "Mogłoby mnie teraz nie być"

Powrót do życia i samodzielności
Źródło: Dzień Dobry TVN
Powrót do życia i samodzielności
Powrót do życia i samodzielności
Jak słyszysz hasło nowotwór – sztywniejesz
Jak słyszysz hasło nowotwór – sztywniejesz
Mama, która wygrała z nowotworem
Mama, która wygrała z nowotworem
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Maja Kapłon o walce z chorobą
Maja Kapłon o walce z chorobą
O choroba! Książka, która oswaja traumę
O choroba! Książka, która oswaja traumę

Tą tragedią żyła cała Polska. W grudniu ubiegłego roku tuż przed świętami Urszula Senger dostała do domu paczkę, w której był ładunek wybuchowy. Eksplozja nastąpiła w dłoniach kobiety. W jakim obecnie jest stania? O radzeniu sobie z traumą porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholożką Agą Kruk i działaczką społeczną po amputacji Joanną Szyłak.

Urszula Senger otrzymała paczkę z bombą

Urszula Senger na skutek eksplozji ładunku wybuchowego straciła prawą rękę, a lewa została uszkodzona. Ranne były również jej dzieci. Od tragicznego zdarzenia kobieta każdego wieczoru zasypiając, słyszy huk, płacz pociech i krzyk mamy.

- Gdzieś z tyłu głowy cały czas mam to poczucie, że mogłoby mnie teraz nie być. I co, by było z dziećmi, ze wszystkim? Podpieram się tym, że ja tu jestem i nieważne, czy z rękoma, czy nie - mówiła poszkodowana w reportażu Dzień Dobry TVN.

Jak dodała, obecnie ma problem z pogodzeniem się z tym, co się stało. - Doszło do mnie, co się wydarzyło i jest mi ciężko zmierzyć się z codziennością - zaznaczyła.

Podejrzany w sprawie były partner pani Urszuli przebywa w areszcie. Kobieta i jej córka przeszły liczne operacje. Bohaterka reportażu Dzień Dobry TVN wciąż walczy o odzyskanie sprawności i samodzielności.

- Jak mama sobie nie radzi, pomagam w otwieraniu rzeczy, sprzątaniu - przyznała Aleksandra, córka pani Urszuli. - Teraz mamy nowego pieska, takiego naszego terapeutę i cieszymy się, że go mamy. Nasz członek rodziny da nam jakąś taką siłę. [...] Dzieci się już przyzwyczaiły, że potrafię zrobić większość rzeczy, daję sobie radę, ale ja w środku mam problem. Ogromny problem, ale dla nich, dla wszystkich się staram - dopowiedziała poszkodowana.

Proteza szansą dla Urszuli Senger

Szansą na samodzielność dla Urszuli Senger jest bioniczna proteza przygotowywana przez specjalistów z Krakowa.

- To proteza, która jest sterowana za pomocą napięcia mięśniowego. Działa w ten sposób, że pacjent ma umieszczone na skórze elektrody. One zbierają sygnał z mięśni, które się napinają i przekazują ten sygnał do protezy, dzięki temu pacjent może w odpowiedni sposób nią sterować, otwierać, zamykać i przełączać pomiędzy chwytami. Ważną rzeczą jest to, żeby mieć tę świadomość, że proteza nigdy nie zastąpi w pełni naszej ręki - tłumaczyła protetyczka Magdalena Światłoń.

Na drodze stanęły jednak formalności. Pani Urszula czeka na pomoc Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w dofinansowaniu protezy.

Trauma powoduje strach przed życiem

O traumie, wsparciu i powrocie do rzeczywistości porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychotraumatolożką i psycholożką Agą Kruk oraz działaczką społeczną po amputacji Joanną Szyłak:

DD_20231001_Trauma_REP
Trauma powoduje strach przed życiem
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości