Słowo roku 2022 według słownika Oxfordu. Co oznacza "tryb goblina"?

Tryb goblina
"Tryb goblina" - Co to znaczy?
Źródło: Olga Rolenko/Getty Images 
Tryb goblina to sformułowanie, które zostało uznane przez wydawnictwo oksfordzkiego słownika za określenie roku 2022. Konsekwencje pandemii i społecznej izolacji sprawiły, że coraz więcej osób na stałe przyjęło taki tryb życia. Co to znaczy być w trybie goblina? Zobacz, jaki jest polski odpowiednik tego wyrażenia.

Słowo roku "Oxford English Dictionary"

W Polsce poznaliśmy właśnie młodzieżowe słowo roku. Inne kraje również organizują swoje plebiscyty – o nieco bardziej międzynarodowej randze. Konkurs "Word of the Year" to inicjatywa wydawnictwa zajmującego się słynnym "Oxford English Dictionary".

Wyzwania językowe

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek o poczuciu humoru Polaków
Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek o poczuciu humoru Polaków
Takie błędy, że aż nóż się w kieszeni otwiera
Takie błędy, że aż nóż się w kieszeni otwiera
 „w” Ukrainie czy „na” Ukrainie?
„w” Ukrainie czy „na” Ukrainie?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Od malucha mówią w czterech językach
Od malucha mówią w czterech językach

To pierwszy raz, gdy wydawnictwo oddało kwestię głosowania w ręce społeczeństwa, a nie jak dotychczas - językoznawców. W tegorocznym plebiscycie na słowo roku wzięło udział 340 tysięcy osób. Aż 93% z nich wskazało na określenie "tryb goblina" (ang. goblin mode). Choć sformułowanie istnieje w internetowej przestrzeni od 2009 roku, wraz z pandemią koronawirusa mocno zyskało na popularności. Ostatecznie stało się wiralowym hasłem za sprawą wypowiedzi Kanye'go Westa, który po rozstaniu z aktorką Julią Fox przyznał, że piękność "przeszła w tryb goblina". Co to znaczy?

Goblin mode, czyli tryb goblina – co oznacza?

Tryb goblina opisuje stan, w którym wiele osób pozostało po pandemii koronawirusa. Na skutek długotrwałej izolacji oraz pracy zdalnej nadal nie chcą wrócić do "normalności". Osoby w trybie goblina wolą zostać w domu i ograniczyć interakcje z innymi ludźmi. Sformułowanie odnosi się również do wizerunku z czasu izolacji: ignorowanie urodowych trendów, obojętność wobec kanonów piękna oraz porzucenie dawnych przyzwyczajeń takich jak regularne wizyty u fryzjera czy na siłowni.

- Człowiek sobie odpuszcza i się zapuszcza, nie dbając np. o wygląd zewnętrzny i robiąc wszystko na pół gwizdka, takie rozmemłanie. Widzę tu nieco podobieństw z naszym swojskim borsuczeniem – tłumaczył ten termin na łamach "Polityki" pisarz Michał R. Wiśniewski.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło: o2.pl

Źródło zdjęcia głównego: Olga Rolenko/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana