"Syn powiedział kiedyś, że mój rosół jest za suchy". Jak poradzić sobie z niejadkiem?

Jak radzić sobie z niejadkiem?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Traumy żywieniowe z dzieciństwa
Traumy żywieniowe z dzieciństwa
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci

Niejadki czy kapryśne dzieciaki - tak mówi się na maluchy, które marudzą przy posiłku. Na szczęście zmuszanie najmłodszych do jedzenia powoli odchodzi do lamusa. O tym, jak poradzić sobie z niejadkiem mówiła w Dzień Dobry TVN dietetyczka kliniczna Daria Łukowska oraz podwójna mama i pisarka Joanna Mokosa-Rykalska.

Jak poradzić sobie z niejadkiem?

Niemal każdy z nas pamięta z dzieciństwa sytuację, w której był zmuszany do jedzenia potraw, na które nie miał najmniejszej ochoty. Kiedyś było nazywane to wybrzydzaniem lub fanaberią – dziś coraz częściej dietetycy i pedagodzy pochylają się nad problemem dzieci, które mają kłopoty z jedzeniem.  W Dzień Dobry TVN o swojej codzienności z karmieniem pociechy opowiedziała Joanna Mokosa-Rykalska.

- Mam w domu dwóch niejadków. Jednym jestem ja, a drugim jest mój syn. [...] Syn powiedział kiedyś, że mój rosół jest "za suchy". Wtedy mi ręce opadły. Teraz, jak o tym mówimy, to jest zabawne, ale syn koleżanki je sałatkę jarzynową tylko małą łyżeczką – opowiadała pisarka.

Niejedzące dzieci są dużym zmartwieniem dla rodziców. Bardzo często maluchy podchodzą do swojej diety wybiórczo, czyli jedzą na przykład wyłącznie jedno warzywo w różnych formach lub jedynie żywność o konkretnej fakturze lub kształcie.

Co robić, gdy dziecko nic nie chce jeść?

Dziś wiadomo, że niektóre dzieci mogą być nadwrażliwe sensorycznie, a ich wybiórcze podejście do jedzenia wynika ze szczególnej percepcji. W takim przypadku na nic się zda wyciskanie na siłę jedzenia czy szantażowanie posiłkiem, co może dać odwrotny efekt i skończyć się nawet traumą w dorosłym życiu.

- Musimy pamiętać, że jedzenie, że to smak i doświadczenie. [...] Dzieci mają nawet trzy razy więcej kubków smakowych i są przede wszystkim nastawione na smak słodki. Smak gorzki, czyli smak warzyw, wynika z tego, że jednak trucizna jest gorzka, więc to ma odrzucać - mówiła dietetyczka kliniczna.

Dietetyczka sugeruje, by zawsze dać dziecku wybór i cierpliwie obserwować, w czym może tkwić problem. Czasem jest nim faktura jedzenia, zapach lub fakt, że nasza pociecha nie chce jeść sztućcami.

- Jeśli to nie mija, warto udać się do specjalisty integracji sensorycznej. To może wynikać z problemów też z układem pokarmowym, czy anatomicznych problemów – zachęcała ekspertka.

Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości