Parenting

"Syn powiedział kiedyś, że mój rosół jest za suchy". Jak poradzić sobie z niejadkiem?

Parenting

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Traumy żywieniowe z dzieciństwa
Traumy żywieniowe z dzieciństwaDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Niejadki czy kapryśne dzieciaki - tak mówi się na maluchy, które marudzą przy posiłku. Na szczęście zmuszanie najmłodszych do jedzenia powoli odchodzi do lamusa. O tym, jak poradzić sobie z niejadkiem mówiła w Dzień Dobry TVN dietetyczka kliniczna Daria Łukowska oraz podwójna mama i pisarka Joanna Mokosa-Rykalska.

Jak poradzić sobie z niejadkiem?

Niemal każdy z nas pamięta z dzieciństwa sytuację, w której był zmuszany do jedzenia potraw, na które nie miał najmniejszej ochoty. Kiedyś było nazywane to wybrzydzaniem lub fanaberią – dziś coraz częściej dietetycy i pedagodzy pochylają się nad problemem dzieci, które mają kłopoty z jedzeniem.  W Dzień Dobry TVN o swojej codzienności z karmieniem pociechy opowiedziała Joanna Mokosa-Rykalska.

- Mam w domu dwóch niejadków. Jednym jestem ja, a drugim jest mój syn. [...] Syn powiedział kiedyś, że mój rosół jest "za suchy". Wtedy mi ręce opadły. Teraz, jak o tym mówimy, to jest zabawne, ale syn koleżanki je sałatkę jarzynową tylko małą łyżeczką – opowiadała pisarka.

Niejedzące dzieci są dużym zmartwieniem dla rodziców. Bardzo często maluchy podchodzą do swojej diety wybiórczo, czyli jedzą na przykład wyłącznie jedno warzywo w różnych formach lub jedynie żywność o konkretnej fakturze lub kształcie.

Co robić, gdy dziecko nic nie chce jeść?

Dziś wiadomo, że niektóre dzieci mogą być nadwrażliwe sensorycznie, a ich wybiórcze podejście do jedzenia wynika ze szczególnej percepcji. W takim przypadku na nic się zda wyciskanie na siłę jedzenia czy szantażowanie posiłkiem, co może dać odwrotny efekt i skończyć się nawet traumą w dorosłym życiu.

- Musimy pamiętać, że jedzenie, że to smak i doświadczenie. [...] Dzieci mają nawet trzy razy więcej kubków smakowych i są przede wszystkim nastawione na smak słodki. Smak gorzki, czyli smak warzyw, wynika z tego, że jednak trucizna jest gorzka, więc to ma odrzucać - mówiła dietetyczka kliniczna.

Dietetyczka sugeruje, by zawsze dać dziecku wybór i cierpliwie obserwować, w czym może tkwić problem. Czasem jest nim faktura jedzenia, zapach lub fakt, że nasza pociecha nie chce jeść sztućcami.

- Jeśli to nie mija, warto udać się do specjalisty integracji sensorycznej. To może wynikać z problemów też z układem pokarmowym, czy anatomicznych problemów – zachęcała ekspertka.

Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego:  Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości