Gwiazdy

Lucyna Malec wychowuje dziecko z niepełnosprawnością: "Mam dorosłą córkę, ale tak jakby cały czas była malutka"

Gwiazdy

Autor:
Izabela
Dorf
Reporter:
Mateusz Jarosławski
Lucyna Malec o córce z niepełnosprawnością
Lucyna Malec o córce z niepełnosprawnością Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Lucyna Malec doskonale znana jest widzom serialu "Na Wspólnej", jednak niewiele osób wie, że aktorka jest mamą niepełnosprawnej 24-latki. Jak artystka radzi sobie z opieką nad córką, która wymaga całodobowej uwagi? Czy znajduje czas na swoje pasje? Z Lucyną Malec rozmawiała Gosia Ohme.

Lucyna Malec ma córkę z niepełnosprawnością

Lucyna Malec jest mamą 24-latki. Córka aktorki jest osobą z niepełnosprawnością. - Wszystko wydarzyło się przy porodzie. Zosia była niedotleniona. Ma dziecięce porażenie mózgowe okołoporodowe - wyjaśniła artystka. Jej dziecko nie porusza się samodzielnie oraz nie mówi. - Mam dorosłą córkę, ale tak, jakbym cały czas miała malutką córkę (...). Jest dziewczyną bardzo pogodną, wesołą, kontaktową. Jest też śliczna - stwierdziła aktorka.

Z uwagi na niepełnosprawność 24-latka wymaga całodobowej uwagi. - Zosia nie ma pomysłu na działanie, jak zostaje sama. Potrzebuje wsparcia we wszystkich czynnościach - przyznała aktorka. W opiece nad córką pomagają jej specjaliści, m.in. terapeuci i nauczyciele. - Człowiek niepełnosprawny powinien być otoczony fachowcami, bo uważam, że rodzic nie może być terapeutą swojego dziecka. Myślę, że to się nie udaje - zaznaczyła.

Zosia ma też bardzo dobry kontakt ze swoim ojcem, który jednak nie mieszka z nią i jej mamą na co dzień. - Rozstałam się z nim - przyznała gwiazda serialu "Na Wspólnej".

Lucyna Malec o przyszłości córki

Lucyna Malec nie zamierza jednak narzekać na swoją sytuację. - To macierzyństwo na pewno jest inne, niż się spodziewałam, ale czy jest jakieś wyjątkowe? Nie wiem, nie stawiam się gdzieś wyżej, nie czuję mojego wysiłku. (...) Są pewne rzeczy do wykonania i trzeba je wykonać - wyjaśniła. W natłoku obowiązku aktorka znajduje też czas dla siebie i na pracę, która bywa dla niej - jak przyznała - odskocznią.

Gwiazda serialu "Na Wspólnej" boi się, że kiedy jej zabraknie, Zosia zostanie sama, ale nie lubi zastanawiać się nad przyszłością. - To nie ma większego sensu. Życie jest zmiennością i na tym polega jego urok, a my właściwie jesteśmy na tej Ziemi naprawdę na chwilkę. Słońce i tak wzejdzie jutro, z nami czy bez nas - mówiła artystka i dodała, że doszła do takich wniosków niedawno. - Ludzie się boją, a "co będzie, jak umrę", no ale nie wiesz, co będzie. Ciebie już to nie będzie w ogóle obchodziło - powiedziała na koniec.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Izabela Dorf

Reporter: Mateusz Jarosławski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości