Czy warto używać zdrobnień? "Dowodzik albo pieniążki". Irena Kamińska-Radomska odpowiada zdecydowanie

Większość z nas popełnia ten błąd. Irena Kamińska-Radomska radzi, czy powinniśmy używać zdrobnień
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wakacyjny savoir-vivre
Wakacyjny savoir-vivre
Skarpetkowy savoir-vivre
Skarpetkowy savoir-vivre
Co trzeba, a czego nie wypada pisać w zaproszeniu
Co trzeba, a czego nie wypada pisać w zaproszeniu
Podstawy sztućcowego savoir vivre
Podstawy sztućcowego savoir vivre
W jakiej formie składać życzenia bożonarodzeniowe?
W jakiej formie składać życzenia bożonarodzeniowe?
Irena Kamińska- Radomska to ceniona ekspertka z zakresu etykiety. Na Instagramie mentorka programu "Projekt Lady" zjednała sobie rzeszę fanów, którym regularnie dostarcza cennych wskazówek dotyczących savoir-vivre. Tym razem przedstawiła swoje stanowisko na temat nadużywania zdrobnień. Jak podkreśliła, jest jeden wyjątek.

Irena Kamińska-Radomska o zdrobnieniach

Irena Kamińska-Radomska to popularna wykładowczyni oraz trenerka etykiety biznesu, protokołu dyplomatycznego i sztuki wystąpień publicznych. Jest także autorką książek i licznych artykuł związanych z międzynarodowym językiem kurtuazji. Największą popularność zyskała dzięki programowi "Projekt Lady", którego była mentorką. Na Instagramie regularnie radzi, jak nie popełniać faux pas.

W najnowszym filmiku wypowiedziała się na temat używania zdrobnień.

- Zdrobnienia w języku często są błędem - stanowczo stwierdziła Irena Kamińska-Radomska. - Szczególnie wtedy, kiedy do klienta zwraca się pracownik banku i prosi o dowodzik albo o pieniążki. Podobnie jest u fryzjera: "przechyli Pani główkę, wygolić nad uszkiem?" - dodała ekspertka.

Jak podkreśliła, istnieją wyjątki. - Nie generalizujmy zasad, czasami jest to taki zabieg stylistyczny, kiedy używamy zdrobnienia, żeby pokazać naszą grzeczność. Na przykład będąc gospodarzem, mogę zapytać "Napije się Pan kawki?" - radziła mentorka.

Nadużywanie zdrobnień

Porada Ireny Kamińskiej - Radomskiej wywołała spore emocje internautów.

"Taka zdrobniale mówiąca osoba zawsze wydaje mi się nieszczera i mało kompetentna". "Nie lubię zdrobnień. Pracuję w branży jubilerskiej i nie mówię diamenciki, kolczyczki czy zegareczek. Dla mnie brzmi to paskudnie". "Nie znoszę wszelkich zdrobnień, no nie znoszę i basta!"- czytamy w komentarzach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości