Najnowszy raport wskazuje, jakie wyzwania stoją przed nami w kontekście edukacji.
Jakie błędy najczęściej popełniają polscy internauci?
"Musimy wiele aspektów wziąć pod uwagę".
Czy można uniknąć gaf językowych?
Narodowy Dzień Gramatyki już od 16 lat jest obchodzony 4. marca.
Dla jednych „laczki” to słowo powszechnie używane w codziennych rozmowach. Dla drugich to wyraz, którego nigdy w życiu nie słyszeli. Co kryje się pod nietypową nazwą „laczki” oraz gdzie i kiedy się jej używa?
Czy należy zwracać innym uwagę?
Niezmiennie od wielu lat język polski znajduje się w czołówce najtrudniejszych języków świata. Miejsce w tej klasyfikacji zapewniają nam trudne zasady pisowni, gramatyki i wymowa. Polacy dość często sami popełniają błędy, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Robimy to na przykład zakładając, ubierając bądź wkładając sweter.
W ferworze codziennych obowiązków zdarza się nie zwrócić uwagi na poprawność językową. Często popełniamy błędy nie mając nawet świadomości, że mówimy nieodpowiednio. Co najczęściej wymyka się z naszych ust? Jak niwelować niedociągnięcia językowe?
Wiele osób, nie tylko w wieku szkolnym narzeka na skomplikowaną gramatykę języka polskiego. Jednak jak się okazuje, nie taki diabeł straszy, jak go malują. Dr hab. Jacek Wasilewski napisał książkę, w której z humorem przeprowadza czytelników przez meandry polszczyzny.
Są jeszcze ludzie, którym bardzo zależy na tym, by Polacy mówili poprawną polszczyzną. Należy do nich gość Dzień Dobry TVN raper Eldo. W jaki sposób promuje poprawną polszczyznę? Jakie błędy językowe najbardziej go irytują? Jaki gatunek literacki jest dla niego najbardziej atrakcyjny?