Wakacje powoli się kończą i wielkim krokami zbliża się rozpoczęcie roku szkolnego. Czas powrotu do szkoły często wiąże się z dodatkowym stresem, zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Kirsty Ketley ekspertka ds. rodzicielstwa podzieliła się cennymi wskazówkami, które mogą pomóc w bezbolesnym powrocie do szkoły.
Jak ułatwić dzieciom rozpoczęcie roku szkolnego?
Kirsty Ketley to 42-letnia mama dwójki dzieci, która podzieliła się swoimi sposobami na to, jak zapewnić dzieciom bezproblemowy powrót do szkoły.
Ketly podkreśliła, że najważniejsze jest wprowadzenie porannej rutyny.
- Warto spróbować przywrócić normalną porę snu wraz ze śniadaniem, lunchem i podwieczorkiem w tygodniu poprzedzającym powrót do szkoły - powiedziała.
Kolejnym ważnym elementem jest kilkukrotne sprawdzania wszystkiego. - Tydzień wcześniej sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebuje twoje dziecko, aby w razie czego, mieć jeszcze czas na kupienia - zauważyła.
Kristy radzi także, żeby wszystko do szkoły podpisywać imieniem dziecka. Wyczula jednak na pewną kwestię - Uważaj, aby imię nie było widoczne z zewnątrz – tj. na plecaku albo na torbie śniadaniowej, wtedy nieznajomi mogą je zobaczyć, a to może wiązać się z niebezpieczeństwem - zaalarmowała.
Kolejną radą, która może okazać się pomocna, jest przygotowanie przyborów szkolnych poprzedniego dnia - Przygotuj mundurek i plecak, jeśli zapomniałeś o nich pod koniec semestru. Sprawdź, czy w torbie szkolnej dziecka nie ma przekąsek, o których zapomniało - dodała.
Ekspertka podkreśliła także, że warto zaplanować czas, który spędzisz z dzieckiem, kiedy wróci ze szkoły. Można skupić się na czynnościach, które najmłodszy szczególnie lubi, na przykład pójść razem na plac zabaw.
Nie wolno zapominać o sobie
Kirsty Ketley podkreśla, żeby w tym wymagającym czasie nie zapominać o sobie. W związku z tym podzieliła się kolejnymi radami:
- po pierwsze, uśmiechaj się do otaczających Cię osób, przynajmniej jedna osoba odwzajemni ten uśmiech i potencjalnie nawiąże z Tobą rozmowę,
- poszukaj strony klasy na Facebooku, do której możesz dołączyć, abyś nie tylko był na bieżąco z tym, co się dzieje, ale także mógł poznać innych rodziców,
- nie bój się nauczyciela swojego dziecka, na pewno chętnie odpowie na Twoje pytania i doda otuchy,
- nie martw się, że Twoje dziecko nie je, nie pije ani nie korzysta z toalety – to na początku normalne u wielu dzieci,
- pamiętaj, że inni rodzice są na tej samej łódce co ty, więc nie oceniaj książki po okładce i bądź tym, który pierwszy zrobi krok w nawiązaniu rozmowy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Za chwilę rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. Jak będzie wyglądać? Kiedy wolne? Poznaj harmonogram
- Zbliża się powrót do szkoły. Jak skompletować wyprawkę dla ucznia? Co powinno się w niej znaleźć?
- Pierwszaki idą do szkoły. "Super było, extra!"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Anna Gondecka
Źródło: Daily Mail
Źródło zdjęcia głównego: Astrakan Images/GettyImages