Zanieczyszczenie światłem to poważny problem. "Nad całą Polską już nie ma naturalnie ciemnego nieba"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nad Polską prawie nie ma już nocnego nieba
Nad Polską prawie nie ma już nocnego nieba
Książę William nominował Polaków do "Ekologicznego Nobla"
Książę William nominował Polaków do "Ekologicznego Nobla"
Bieg propagujący zdrowie i ekologię
Bieg propagujący zdrowie i ekologię
Ekologiczne sposoby na czysty dom
Ekologiczne sposoby na czysty dom
Ekologia w sieci jest kobietą
Ekologia w sieci jest kobietą
Zanieczyszczenie światłem może brzmieć intrygująco, jednak jest zjawiskiem przynoszącym ludziom wiele szkód. O jego konsekwencjach i naturze opowiadali w Dzień Dobry TVN dr Grzegorz Iwanicki (Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS) oraz dr Konrad Skotnicki – popularyzator nauki, znany w sieci jako Doktor z TikToka.

Czym jest zanieczyszczenie światłem?

Choć pojęcie to może brzmieć abstrakcyjnie, zanieczyszczenie światłem stanowi realny problem. Na czym dokładnie polega? - W zasadzie to jest nadmierna obecność sztucznego światła w środowisku nocnym. Tak to można w praktyce skrócić, a więc skutki są różne, myślę, że o tym jeszcze powiemy, i przyczyny też są różne. Od, powiedzmy, źle skierowanej oprawy świetlnej, gdzie zamiast świecić na chodnik, pobocze, ulicę, świeci również na przykład na ściany i prosto nam w okno sypialni. (...) I tysiące tych punktów tworzą łunę nad miastem. Nad Warszawą jest bardzo dobrze widoczna, jak się jedzie z Lublina wieczorem - tłumaczył dr Grzegorz Iwanicki.

Tymczasem, jak przekonywał dr Konrad Skotnicki, mrok jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania i, chociażby, wytwarzania melatoniny. W rezultacie zanieczyszczenia światłem znacznie gorzej śpimy.

Jak walczyć z zanieczyszczeniem światłem?

Na pytanie o walkę z omawianym zjawiskiem odpowiedzi udzielił dr Konrad Skotnicki. - Myślę, że jakąś taką absolutnie pierwszą rzeczą, którą można zrobić w walce z zanieczyszczeniem światłem, są billboardy. Jest mnóstwo, świecą całą noc, są absolutnie niepotrzebne. Zanieczyszczają nie tylko światłem, ale też zanieczyszczają naszą głowę ciągłymi informacjami. No i też ograniczenie np. oświetlenia elewacji budynków - mówił nasz gość.

Dr Grzegorz Iwanicki miał wkład w powstanie raportu dotyczącego zanieczyszczenia światłem. - Wyniki wyglądają tak, że nad całą Polską już nie ma naturalnie ciemnego nieba. Skrawki zbliżonego do naturalnego są w Bieszczadach, w wschodniej Lubelszczyźnie, trochę na północy Polski. Więc jeśli chcemy pojechać tam, gdzie to naturalne niebo występuje, to musimy się udać do innego kraju - stwierdził.

Co ta sytuacja oznacza dla ludzi i przyrody? Tego dowiecie się z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Michalina Kobla

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana