Nierówność płacowa to wciąż nietracący na aktualności problem, z którym spotyka się wiele kobiet. Skala nierówności wynagrodzeń między płciami w Unii Europejskiej wynosi średnio 13 procent, co oznacza, że kobieta zarabia o 0,13 euro mniej niż mężczyzna. Z najnowszych danych wynika więc, że od dziś do końca roku kobiety pracują za darmo.
Mobbing, molestowanie, seksizm - to realne problemy, z którymi w XXI wieku polskie medyczki muszą się mierzyć. Pomimo postępów w medycynie, kobiety wciąż są dyskryminowane i niedostatecznie uwzględnianie, a nierówność i niesprawiedliwość płci kształtuje nie tylko jakość usług medycznych, ale także bezpośrednio wpływa na życie medyczek oraz pacjentek. O rzeczywistości, w jakiej pracują kobiety w polskich szpitalach porozmawialiśmy z Małgorzatą Osmolą, onkolożką oraz prezeską fundacji "Polki w Medycynie"
To decyzja podjęta na skutek złożonej skargi.
W jej obronie stanęła między innymi Karolina Korwin-Piotrowska.
Sonia Bohosiewicz jest oburzona podwójnymi standardami stosowanymi wobec kobiet i mężczyzn. Gwiazda zamieściła zdjęcie w mediach społecznościowych z widocznymi sutkami. Jak twierdzi, problemu nie byłoby, gdyby na obrazku widniało męskie ciało.
Urszula Chowaniec i Natalia Skoczylas są autorkami podcastu o nazwie "Vingardium Grubiosa". Mówią wprost, że są grube, ale to, jak wyglądają, nie określa tego, jakimi są osobami ani nie zaniża ich kompetencji. W Dzień Dobry TVN rozprawiły się z krzywdzącymi stereotypami na temat osób plus size.
Dorota Wellman w pracy spotyka się z wieloma kobietami, które mogą być inspiracją dla innych. Pokazuje je także w swoim programie, na antenie TVN Style. W rozmowie z reporterką dziendobry.tvn.pl, Karoliną Kalatzi, opowiedziała o tym, jak kobiety powinny wspierać się wzajemnie.
Jak Polska wypada na tle Europy?
"Chłopcy otrzymują przyzwolenie na stosowanie przemocy"
Choć w dzisiejszych czasach często mówi się o ciałopozytywności czy też wolności w wyrażaniu siebie poprzez strój, to jednak kwestia nienoszenia biustonosza, wciąż wywołuje zagorzałą dyskusję. Dlaczego brak stanika i odznaczające się pod ubraniem sutki, powodują, że kobieta może zostać negatywnie oceniona?
Nicole Kidman jest jedną z najpopularniejszych aktorek w Hollywood. Zdobyła międzynarodowy rozgłos dzięki oryginalnym rolom filmowym, a także zmianom wyglądu, o których huczały media na całym świecie. Jednak nie zawsze w życiu gwiazdy było kolorowo. Kiedy skończyła 40 lat, branża filmowa przestała się nią interesować.
Kobiety służące w ukraińskim wojsku mają uczestniczyć w defiladzie z okazji rocznicy niepodległości w butach na obcasach, a nie, tak, jak dotąd, w obuwiu wojskowym. Kontrowersyjny pomysł podzielił opinię publiczną - część uważa, że to dyskryminacja.
Mimo że nasz kraj od 40 lat ma obowiązek przeciwdziałać szkodliwym dla praw kobiet stereotypom, w praktyce niewiele się zmienia. Tymczasem krzywdzące schematy utrudniają paniom m.in. realizację konstytucyjnej zasady równouprawnienia płci. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet postanowiliśmy przyjrzeć się sytuacji i sprawdzić, o jakie prawa muszą walczyć współczesne Polki.
Większość stanowisk w służbach mundurowych zajmują mężczyźni. Jednak coraz częściej ich szeregi zasilane są przez kobiety, które, jak się okazuje, bywają źle traktowane. Borykają się ze skostniałą mentalnością i brakiem solidarności. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Katarzyna Kozłowska, która służyła aż przez 20 lat. Teraz założyła Fundację #SayStop, by pomagać innym kobietom.
Yeanet Villegas Oblitas mieszka w La Paz w Boliwii. Przez lata pracowała w lokalnych mediach, a obecnie jest doradczynią prezydenta miasta. Angażuje się w akcje przeciwko przemocy kobiet. Poznajcie historię jednej z najbardziej rozpoznawalnych Cholitas, czyli rdzennej mieszkanki Boliwii.
W naszej kulturze płeć jest czynnikem, który różnicuje ludzi pod względem tego, czego się po nich spodziewamy kompetencyjnie. Choć nie ma to związku z merytoryką tego co robimy, z góry zakłada się, że kobieta jest słabsza od mężczyzny. Kobieta musi przez to wykazywać się dwa razy bardziej. O stereotypach zakorzenionych w naszej kulturze rozmawialiśmy z dziennikarką Pauliną Młynarska, psychologiem i socjologiem dr Joanną Heidtman oraz projektantka Ewą Minge.