Były żołnierz GROM: "Kieszonki nie są do trzymania rąk".
Naval, były żołnierz Jednostki Specjalnej GROM, opowiedział, jak przygotować się do ewakuacji. Wskazał też, co warto spakować do plecaka ucieczkowego. - Powinien mieć go każdy członek rodziny niezależnie, czy ma 3-latka, czy 83 - podkreślił w opublikowanym w sieci nagraniu.
Większość stanowisk w służbach mundurowych zajmują mężczyźni. Jednak coraz częściej ich szeregi zasilane są przez kobiety, które, jak się okazuje, bywają źle traktowane. Borykają się ze skostniałą mentalnością i brakiem solidarności. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Katarzyna Kozłowska, która służyła aż przez 20 lat. Teraz założyła Fundację #SayStop, by pomagać innym kobietom.
Żołnierze odchodzący do cywila nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Dlaczego mają problem z adaptacją? Okazuje się, że polskie władze nie zagospodarowują wojskowych przechodzących do rezerwy. Czy są z tego powodu rozczarowani? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN byłego oficera jednostki GROM Andrzeja Kruczyńskiego i szefa zespołu ds. weteranów Przemysława Wójtowicza. Zobaczcie reportaż dziennikarki Bianki Zalewskiej.
Polski GROM ma uznaną pozycję wśród innych jednostek specjalnych na świecie. Kto może w nim służyć? Jak wygląda szkolenie żołnierza sił specjalnych? Czy może on dzielić się z najbliższymi informacjami dotyczącymi swojej służby? O tym w Dzień Dobry TVN mówił ppłk Krzysztof Przepiórka. Czy zna emerytowanych żołnierzy służb specjalnych, którzy przeszli na "ciemną stronę mocy"? Dlaczego po odejściu do cywilna żołnierze sił specjalnych pracują w ochronie zamiast służyć swoją wiedzą młodszym kolegom?
Sezon urlopowy za pasem, więc wszyscy chcielibyśmy znać odpowiedź na pytanie: kiedy tego lata będzie ładna pogoda? W Dzień Dobry TVN postanowiliśmy spytać o to łowców burz: Krzysztofa Piaseckiego i Grzegorza Zawiślaka. W co "łapią burze"? Jakie dane zbierają i do czego są one potem wykorzystywane? Specjaliści od złej pogody powiedzieli również, jak zachować się podczas burzy, która zastała nas w górach lub na środku jeziora.
Legendarny operator GROM-u Naval z wykształcenia jest ślusarze-spawaczem. Jak z fabryki kotłów trafił do elitarnej jednostki? Jak wygląda życie komandosa na emeryturze? Jaka była jego najtrudniejsza misja? Czy w GROM-ie jest miejsce dla kobiet? W Dzień Dobry TVN Naval opowiedział również o swojej książce "Ostatnich gryzą psy". Skąd ten kontrowersyjny tytuł?
Zastanawialiście się, co zrobić, kiedy miejsce, w którym obecnie przebywacie opanowali terroryści? Większość z nas zapewne odpowiedziałoby "nie". I właśnie dlatego zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN byłego oficera Gromu ppłk Krzysztofa Przepiórkę, aby powiedział, jak powinniśmy się zachować w takiej sytuacji.
Chris Kyle był najbardziej skutecznym snajperem w historii Stanów Zjednoczonych, zabił 255 osób, z czego 160 zostało oficjalnie potwierdzonych przez Pentagon. Na podstawie jego książki "American sniper", powstał, nominowany do Oscara, film o tym samym tytule wyreżyserowany przez Clinta Eastwooda. Chris zginął w 2013 roku, zastrzelony przez żołnierza, któremu pomagał uporać się z syndromem stresu bojowego. O tym, jaki na co dzień był, najbardziej skuteczny snajper USA, opowiedział nam były żołnierz jednostki GROM, znajomy Chrisa Kyle'a, Andrzej K. Kisiel.
GROM - jednostka Wojska Polskiego do zadań specjalnych. Istnieje od 14 lat. Jej żołnierze uczestniczą w najbardziej niebezpiecznych akcjach. O jej fenomenie można się dowiedzieć m.in. z filmu dokumentalnego "The Polish GROM", który nakręcił były amerykański żołnierz Brandon Webb. Jak ocenia sposoby szkolenia żołnierzy GROM? Czy stereotypy mają znaczenie w wojskowej współpracy? Co Brandon Webb wie o Cichociemnych? Rozmawiał z nim dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.