Co powinien zawierać plecak ucieczkowy? Wyjaśnia były żołnierz GROM-u

Co spakować do plecaka ucieczkowego?
Plecak ucieczkowy
Źródło: Yelizaveta Tomashevska/Getty images
Naval, były żołnierz Jednostki Specjalnej GROM, opowiedział, jak przygotować się do ewakuacji. Wskazał też, co warto spakować do plecaka ucieczkowego. - Powinien mieć go każdy członek rodziny niezależnie, czy ma 3-latka, czy 83 - podkreślił w opublikowanym w sieci nagraniu.

Plecak ucieczkowy - podstawy

Przygotowany plecak ucieczkowy daje nam większe szanse na przeżycie w różnych warunkach. Przyjęło się, że od wymarszu do udania się w bezpieczne miejsce przetrwamy z nim 72 godziny. Zdaniem Navala bagaż powinien być o pojemności 25-30 litrów. Musi być lekki, bez stelaża i wodoszczelny. Przy zakupie warto spojrzeć na pasy ramienne, aby były dość szerokie i nie wpijały się w ramiona. Najlepiej gdyby składał się z wielu komór i bocznych kieszeni.

– Dobrze, jak na zewnątrz są jakieś gumki. Tak jak w moim plecaku jest miejsce, w którym mogę sobie przypiąć apteczkę - tłumaczył były żołnierz Jednostki Specjalnej GROM w nagraniu opublikowanym na platformie YouTube.

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Co powinien zawierać plecak ucieczkowy?

Naval w zamieszczonym filmiku poradził, by wspomagać się wcześniej przygotowaną checklistą. Specjalista podzielił swoją na trzy główne obszary: dokumenty, odzież i żywność.

Dokumenty i niezbędne przedmioty:

  • dokumenty - zarówno papierowe, jak i te zrzucone na dysk twardy, np. nasze świadectwa;
  • gotówka w woreczku;
  • telefon i ładowarka w folii wodoszczelnej;
  • małe radyjko - Już jest mowa, że w Ukrainie wycinają pewne sieci komórkowe, bo Rosjanie z nich korzystają. Nagle to, co jest naszym nośnikiem informacji, czyli telefon, może zostać skasowany i nie będziecie wiedzieli, co się, gdzieś dzieje – wyjaśnił były żołnierz;
  • notes, pisak, mapa, busola, latarka;
  • apteczka!

Odzież:

  • komplet bielizny;
  • koszulka;
  • kalesony;
  • czapka;
  • komin na szyję;
  • rękawiczki;
  • kurtka puchowa,
  • pałatka (można z niej zrobić mały namiot).

Wszystko pakujemy w worki wodoszczelne.

Żywność:

  • konserwy;
  • bidon z wodą;
  • pakiet racji żywnościowych wojskowych;
  • mała, lekka miseczka oraz kubeczek i łyżka.

Dodatkowo kosmetyczka, która powinna zawierać malutki ręcznik, małe, hotelowe mydełko, szczoteczkę do zębów i pastę. Oprócz tego Naval zabiera ze sobą pudełko survivalowe.

– W środku są: plastikowe kajdaneczki, igła z nićmi, kawałek świeczki, narzędzie wielofunkcyjne (kombinerki, nożyk, śrubokręt, nożyczki, pilniczek, czarna taśma, 2-metrowy sznurek zakończony karabińczykami, światło chemiczne na sznurku, zapalniczka, zestaw zapałek sztormowych, tabletki chemiczne do rozpalania ogniska, lupa, paczka chusteczek - wymieniał w nagraniu.

Zobacz wideo: Jak rozwiązać kryzys humanitarny spowodowany wojną?

DD_20220313_Uchodzcy_REP
Jak rozwiązać kryzys humanitarny spowodowany wojną?
Źródło: Dzień Dobry TVN

- Z rzeczy, które jeszcze ze sobą zabieram, to mały łomik. Po co? Ten filmik, który krąży w Internecie, jak przez pana w Kijowie przejechał pojazd gąsienicowy, to osoby próbowały go wyciągnąć, a mając taki łomik można sobie pomóc i tę osobę uwolnić. Nie waży dużo, ale jest ze mną. Oby się nigdy nie przydał - podkreślił specjalista.

Plecak ucieczkowy - pakowanie

Taki plecak należy umiejętnie spakować. Kierujemy się hierarchią. Na dole kładziemy przedmioty, które nie są nam w pierwszej chwili potrzebne, a na górze - niezbędne.

- Od strony pleców dajemy ubrania. (…) Następnie mapnik, radyjko. Będę chciał korzystać, więc idzie w miarę na wierzch. (…) Wodę wkładamy do bocznej kieszonki, żeby była na wierzchu, a z drugiej strony mogę włożyć bandaż, opatrunek. (…) Na górze rzeczy niezbędne, a więc jedzenie i zabezpieczenie medyczne - wyliczał Naval.

Taki plecak waży ok. 8-10 kg. – Powinien mieć go każdy członek rodziny niezależnie, czy ma 3-latka, czy 83. Oczywiście nie taki ciężki. (…) Nauczcie tego dzieci. Dajcie im kilka batoników, dodatkową czapkę, szalik, kurteczkę czy pojemnik z wodą. W chaosie wojennym taki dzieciaczek może się zgubić. Jeśli się zgubi bez niczego, tak jak stał, to nie będzie miał nawet wody, by się napić. Gdy zgubi się z małym plecakiem, a w kieszeniach spodni będzie miał skserowany paszport, to dużo bardziej sobie poradzi - zaznaczył.

Naval - kim jest?

Naval jest byłym żołnierzem Jednostki Specjalnej GROM. Spędził dużo czasu na misjach zagranicznych, biorąc udział w akcjach bojowych.  Za swoją służbę był wielokrotnie nagradzany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego dla wybitnie zasłużonych w bojach czy Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego za czyn wybitnego męstwa połączony z narażeniem życia. Zapracował także na Złotą Odznakę GROM-u.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości