ewakuacja

  W związku z gwałtowną burzą podjęto decyzję o ewakuacji publiczności obecnej na Open'er Festival. Komunikat dotyczący konieczności opuszczenia lotniska Gdynia-Kosakowo wyświetlono na telebimach obok sceny głównej. Prośba o podążanie w kierunku wyjść popłynęła też z głośników.

  Gwałtowne burze z silnymi wiatrami i obfitymi deszczami przeszły nad naszym krajem. Strażacy ewakuowali aż pięć grup, które brały udział w obozach harcerskich.

  Informację skomentował m.in. ekspert ds. Europy Wschodniej Sergej Sumlenny.

  Naval, były żołnierz Jednostki Specjalnej GROM, opowiedział, jak przygotować się do ewakuacji. Wskazał też, co warto spakować do plecaka ucieczkowego. - Powinien mieć go każdy członek rodziny niezależnie, czy ma 3-latka, czy 83 - podkreślił w opublikowanym w sieci nagraniu.

  Wśród setek tysięcy osób, które w związku z inwazją Rosji zostały ewakuowane z Ukrainy, są wychowankowie domów dziecka. Ich dramat potęguje fakt, że maluchy już wcześniej straciły swój dom i rodziców. Dach nad głową znalazły m.in. w Krakowie. Opiekunowie starają się, by choć na chwilę oderwały się od wojennej traumy.

  To był nerwowy dzień dla uczniów jednej z warszawskich podstawówek. W szkole w Białołęce odnaleziony został niewybuch. Na miejscu zdarzenia służby i saperzy zabezpieczyli teren. Co z uczniami?

  Robotnicy usunęli filary, które były konstrukcją nośną jednego z budynków w Jaśle. W wyniku ich działań ewakuowano ponad 40 mieszkańców, w tym wiele starszych i schorowanych osób. Prokuratura postawiła zarzuty właścicielowi lokalu, w którym prowadzone prace remontowe omal nie doprowadziły do zawalenia się bloku.

  "Te pierwsze kilka sekund było naprawdę wstrząsające".

  Dziennikarka Jagoda Grondecka, która od września 2020 r. mieszkała w Kabulu wróciła do Polski wraz z grupą Afgańczyków. O tym, jak przebiegała ewakuacja, z jakimi trudnościami musiała się zmierzyć, opowiedziała w Dzień Dobry TVN. - Osoby, które nie miały dokumentów na to, że czekają na jakikolwiek lot, były brutalnie rozpędzane przy pomocy karabinów, biczy - mówiła.

  Jak podaje BBC, do Afganistanu ma polecieć specjalny samolot. Opłacona z prywatnych pieniędzy maszyna ma sprowadzić do Wielkiej Brytanii około 170 zwierząt ze schroniska założonego przez byłego żołnierza brytyjskiej piechoty morskiej.

  Magdalena Gorzkowska to polska himalaistka, która próbowała zimą zdobyć K2. W czwartek rano została jednak ewakuowana helikopterem z bazy. Kobieta z poważnym zatruciem trafiła do szpitala w Skardu. Teraz jest już w Islamabadzie. Co się wydarzyło? Jak teraz się czuje? O tym opowiadała w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

  700 osób trzeba było ewakuować na warszawskiej Saskiej Kępie po awarii rury z gazem, do której doszło w pobliżu jednej z podstawówek. Ewakuowani to uczniowie szkoły i mieszkańcy okolicznych domów. Ruch w tym rejonie jest utrudniony, tworzą się korki.

  Polski rząd podjął decyzję o ewakuacji Polaków mieszkających na wschodzie Ukrainy. Gościem Dzień Dobry TVN była Wiktoria Charczenko, której część rodziny skorzystała z szansy opuszczenia terenów objętych wojną i na nowo układa sobie życie w Polsce. Powiedziała nam, jak wyglądała ewakuacja. Kto mógł z niej skorzystać? Jakie są nastroje wśród uchodźców? Pani Wiktoria zaapelowała również o pomoc dla osób, które opuściły Ukrainę.

  Polski rząd zapowiedział ewakuację z Donbasu rodzin ukraińskich z polskimi korzeniami. Na razie akcja nie doszła do skutku. Tymczasem niektóre rodziny z ziem objętych konfliktem samodzielnie dotarły do naszego kraju. Wśród nich była rodzina Aleksieja Swiridowa, który wraz z córką Walerią gościł w Dzień Dobry TVN. Kiedy zdecydowali się opuścić Ukrainę? Kto pomógł im wyjechać z Ługańska? Jakie mają plany? W jaki sposób można im pomóc? Jakie niebezpieczne sytuacje zdarzyły się Walerii, kiedy była jeszcze na Ukrainie?