Polacy solidarni z Ukrainą
W obliczu tragedii Ukrainy Polacy pokazują, że stać ich na jedność i solidarność. Organizują zbiórki i transporty dla osób uciekających przed wojną, przyjmują je pod swoje dachy, oferują ciepły posiłek, a także wywieszają ukraińskie flagi i modlą się o pokój. Wszystkie te działania nie umknęły wolontariuszce z kraju zaatakowanego przez Rosję.
Droga nasza Polsko i drodzy polscy przyjaciele, zwracam się do Was nie tylko jako wolontariuszka, ale jako żona żołnierza broniącego nas teraz w obwodzie donieckim i jako siostra żołnierza, który jest teraz również w obwodzie donieckim. Chciałbym przede wszystkim podziękować wszystkim ludziom w Polsce, całemu krajowi za niesamowite wsparcie, za niesamowitą pomoc, jaką dajecie. Za Waszą braterską dłoń, za to, że byliście jednymi z pierwszych, którzy zdali sobie sprawę, że potrzebujemy wsparcia, aby stanąć ramię w ramię, aby pokonać takiego wielkiego potwora jak Rosja.
Ukraińska wolontariuszka dziękuje za pomoc
W dalszej części zwróciła uwagę na hojność i ofiarność Polek i Polaków.
- Chcę podziękować każdej matce, każdemu dziecku, każdemu ojcu, wszystkim rodzinom, które zareagowały. (...) Zbieracie tak dużo darów, przyjmujecie tak wiele naszych dzieci i kobiet. Wiem, jak Wam na nas zależy. Wiem, że byliście jednym z pierwszych, którzy przysłali tutaj pomoc humanitarną. Wiem, że robicie wszystko, co możliwe, aby pomóc nam wygrać jak najszybciej. Bardzo dziękujemy za to, że gdy ukraińscy wolontariusze nie śpią, nie śpią też wolontariusze w Polsce. Wiem, że zorganizowali dużo punktów pomocy, wiem, że polscy mężczyźni zorganizowali wiele środków transportu, które przywożą do Ukrainy Zachodniej dary - wymieniała.
Na końcu zwróciła się do swoich przyjaciół, którzy od 24 lutego odpowiadają pomocą na zgłaszane potrzeby. - Wszystko, co nam przesyłacie, nasze dziewczęta i chłopcy starają się bardzo szybko rozesłać do tych miast i najdalszych punktów naszej Ukrainy, gdzie jest najgorzej - podsumowała.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Pomagają Ukrainie w nietypowy sposób. "Zawsze ktoś jest na dworcu"
- Polscy dziennikarze solidaryzują się z Ukrainą. "Gdy Wy płaczecie, my płaczemy"
- Potrzebne są miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy. Ogłoszenia można zamieszczać na uaSOS.org
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum prywatne