Pomoc Ukrainie

Potrzebne są miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy. Ogłoszenia można zamieszczać na uaSOS.org 

Pomoc Ukrainie

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
uasos.org
Ruszyła platforma uaSOS.org

Ruszyła platforma uaSOS.org łącząca osoby uciekające przed wojną z Polakami oferującymi nocleg. - O ponad połowę więcej Ukraińców korzysta z aplikacji, niż dostępnych jest mieszkań w bazie - alarmuje Jagoda Trela, współinicjatorka akcji. Jak można pomóc potrzebującym? Gdzie dodać ogłoszenie?

Aplikacja uaSOS.org

Do Polski przybyło prawie 2 mln uchodźców, a wielu obywateli naszego kraju zadeklarowało chęć przyjęcia ich pod swój dach. By połączyć potrzebujących z oferującymi nocleg powstała specjalna aplikacja uaSOS.org.

- W tej chwili kluczowe jest jak najsprawniejsze organizowanie pomocy dla uciekających przed wojną i potrzebujemy do tego inteligentnych narzędzi. Dzięki współpracy z wieloma fundacjami i organizacjami udało nam się zasilić platformę stworzonymi już przez nich bazami danych o osobach oferujących pomoc - mówił Łukasz Rey, BCG, partner inicjatywy.

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Potrzebne są miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy

Okazało się, że miejsc noclegowych w całej Polsce jest wciąż za mało. - Na tę chwilę do serwisu loguje się kilka tysięcy osób dziennie, a kilkaset otrzymuje pomoc. Największy problem, z jakim się borykamy, to o ponad połowę więcej jest osób z Ukrainy niż mieszkań w bazie - informowała Jagoda Trela z ID Advisory. 

Jak zauważyła, w pierwszej kolejności zapełniły się noclegi (pokoje, mieszkania, ośrodki) oferowane w dużych miastach. Obecnie skala potrzeb jest ogromna. Noclegi dla osób z Ukrainy są zarówno potrzebne w aglomeracjach miejskich, jak i mniejszych miejscowościach i wsiach. - Tam również nasi goście chcą jechać - podkreśliła współinicjatorka.

- Zachęcamy wszystkich, którzy mają taką możliwość, do zgłaszania miejsc noclegowych na platformie uaSOS.org i włączenie się w pomoc naszym sąsiadom – dodał Piotr Tyma ze związku Ukraińców w Polsce, jeden z organizatorów przedsięwzięcia.

uaSOS.org - jak dodać ogłoszenie?

uaSOS.org jest bezpłatną platformą, dostępną w czterech wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej, rosyjskiej i angielskiej. Każdy chętny może zamieścić w niej dokładne informacje na temat oferowanego noclegu, w tym:

  • Liczby miejsc,
  • lokalizacji,
  • czasu udostępniania lokalu,
  • płci gospodarzy.

Osoby poszukujące miejsca noclegowego po określeniu swoich kryteriów automatycznie otrzymują informacje o dopasowanych ofertach. Platforma umożliwia też bezpośrednią komunikację pomiędzy potrzebującymi i oferującymi noclegi.

uaSOS.org
uaSOS.org - platforma pomagająca znaleźć schronienie ofiarom wojny w Ukrainie uaSOS.org Źródło: uasos.org/materiały prasowe

Partnerami platformy uaSOS.org są organizacje pozarządowe i samorządowe oraz firmy prywatne, m.in.: Związek Ukraińców w Polsce, Dom Ukraiński – Fundacja Nasz Wybór, Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Polskie Forum Migracyjne, Szlachetna Paczka, Fundacja Stocznia, Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Fundacja Auschwitz Pledge, Fundacja Techsoup, Tech To The Rescue, BCG, Clevsoft oraz ID Advisory.

Więcej informacji na uaSOS.org

Zobacz wideo: Razem z Ukrainą

Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: uasos.org

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Contributor/Getty Images

Pozostałe wiadomości