Razem z Ukrainą

Ukraińscy lekarze w polskich szpitalach i przychodniach. Na jakich warunkach będą zatrudniani?

Razem z Ukrainą

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
Dziennik Polski
Jakie są warunki zatrudniania lekarzy czy pielęgniarek z Ukrainy?

W Polsce, przez inwazję Rosji na Ukrainę, pojawiło się co najmniej milion dodatkowych pacjentów. Przychodnie i szpitale stają przed ogromnym wyzwaniem kadrowym. Ministerstwo Zdrowia proponuje, aby wsparciem byli medycy z Ukrainy. Co na to polscy lekarze?

Medycy z Ukrainy

Olga ma 42 lata. Do Polski przyjechała kilka dni temu, wraz z mamą i córką przebywa w Krakowie. Ma gdzie mieszkać, ale chciałaby się usamodzielnić.

- Mam wykształcenie medyczne. Przez 15 lat byłam pielęgniarką w szpitalu w Dubnie. Nie wiem, czy polskie prawo pozwala na to, żebym mogła pracować w swoim zawodzie - wyznała Olga w rozmowie z Dziennikiem Polskim.

Różne oblicza przyjaźni

Przyjaźń na dwie gitary i piłkę
Przyjaźń na dwie gitary i piłkęDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wśród uchodźców z Ukrainy jest wiele lekarek, pielęgniarek, salowych, a także opiekunów medycznych. W Polsce od lat brakuje kadry medycznej, dlatego w związku ze zwiększeniem się liczby pacjentów zgodnie z ustawą o pomocy uchodźcom uchwaloną przez Sejm ukraińscy lekarze będą mogli znaleźć zatrudnienie. Według przepisów będą mogli zajmować się tylko uchodźcami.

Lekarze oprócz kontaktu z pacjentem muszą wypełniać i czytać dokumentacje medyczną, a zlecenia i recepty muszą być w języku polskim, dlatego ten zapis może być kłopotliwy. Dyrektorzy małopolskich szpitali, z którymi rozmawiali dziennikarze "Dziennika Polskiego", podkreślają, że takie rozwiązanie nie jest wystarczające. Według nich dobrym pomysłem byłoby utworzenie dedykowanych przychodni, a także realizacja staży adaptacyjnych, w trakcie których ukraińscy medycy poznają realia polskiej służby zdrowia oraz nauczą się języka polskiego.

W jaki sposób zatrudnieni zostaną medycy z Ukrainy?

W ustawie nie pojawiły się informacje dotyczące tego, jak ma wyglądać zatrudnianie Ukraińców w placówkach medycznych. Dla osób, które znają język polski znalezienie pracy nie powinno stanowić problemu.

- Jesteśmy już po wstępnych rozmowach z trzema lekarzami. Jedna pani doktor przyjechała do Polski 28 lutego, a więc już po wybuchu wojny. Ma nam dostarczyć stosowne dokumenty potwierdzające jej uprawnienia - mówi Aleksandra Chowaniec-Sibiga, wicedyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu.

Z placówką kontaktowały się także lekarki prosto z Ukrainy. Kobiety próbują dojechać do Nowego Targu. W szpitalu w Suchej Beskidzkiej poszukiwane są lekarki i pielęgniarki. Placówka oferuje nie tylko zatrudnienie, ale także pomoc w znalezieniu opieki nad dzieckiem czy mieszkania.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Daria Pacańska

Źródło: Dziennik Polski

Źródło zdjęcia głównego: GocherImagery/Getty Images

Pozostałe wiadomości