Profilaktyka zdrowia

Otyłość ukryta to podstępny przeciwnik. "Ktoś jest cienki zewnętrznie i otyły wewnętrznie"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Adam
Barabasz
Pacjent u dietetyka

Problemy z przemianą materii niekoniecznie muszą wiązać się ze zmianami wyglądu. Bo fakt, że wciąż mieścisz się w stare ubrania, nie musi oznaczać, że w organizmie nie dochodzi do szkodliwych procesów. O zagrożeniu wynikającym z otyłości ukrytej mówi Adrian Kwaśny, dietetyk kliniczny.

Czym jest otyłość ukryta?

Parafrazując popularne powiedzenie, chciałoby się powiedzieć „w zdrowym ciele zdrowy tłuszcz”. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawda, bowiem pozornie szczupła osoba może zmagać się z otyłością.

- Tak zwany fenotyp TOFI oznacza, że ktoś jest "cienki zewnętrznie" i "otyły wewnętrznie", czyli ma duże rezerwy wisceralnej, inaczej trzewnej tkanki tłuszczowej - wyjaśnia Adrian Kwaśny. -  Z kolei fenotyp FOTI, to pacjent "otyły zewnętrznie" i "cienki wewnętrznie". W otyłości ukrytej mamy nagromadzenie trzewnej tkanki tłuszczowej, która nie jest zwykłym materiałem zapasowym, bezwładnym magazynem energii, ale ma działanie endokrynne, czyli wpływa na wiele procesów w organizmie.

Zdrowa dieta

Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodziDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Może to prowadzić do poważnych konsekwencji.

- Ma ona zdolność do nasilania stanów zapalnych i wszystkiego, co negatywnie wpływa na zdrowie, dając powikłania metaboliczne, które są następstwem tego fenotypu otyłości. To tak zwane zaburzenia otyłości metabolicznej u pacjenta z prawidłową masą ciała. Nie obserwujemy nadmiernej wagi, są jednak zaburzenia przemiany materii, które w konsekwencji doprowadzają do pogorszenia stanu zdrowia - zaznacza.

Otyłość ukryta i co dalej?

Niestety najczęściej otyłość ukryta jest diagnozowana w momencie, w którym pojawiają się powikłania, m.in.: insulinooporność, hipertrójglicerydemia, cukrzyca typu 2.

- Obrazowanie tego typu otyłości jest bardzo trudne - zaznacza dietetyk. - Musimy wykorzystać tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, metodę DXA, ale to są badania, których na co dzień się nie wykonuje. W praktyce gabinetowej posługujemy się metodą bioimpedancji elektrycznej, czyli popularną analizą składu ciała, która jest w stanie pokazać, ile tego tłuszczu jest, ale nie jest to najdokładniejszy sposób. Możemy też obserwować obwód brzucha, tali, wskaźnik obwodu talii do bioder. Nie ma złotej diagnostyki. Najlepszym sposobem byłaby metoda DXA, ale to nie jest badanie, które można wykonywać u każdego pacjenta. Polega ono na ocenie składu ciała z wykorzystaniem promieni rentgenowskich, dlatego też wykonuje się najczęściej w praktyce klinicznej - podkreśla.

Jak tłumaczy Adrian Kwaśny, na występowanie otyłości metabolicznej mają wpływ czynniki środowiskowe: brak wystarczającej aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, nadmierne spożycie alkoholu oraz palenie papierosów.

- Oczywiście są również predyspozycje genetyczne, ale na to nie mamy wpływu - dodaje. - Trzeba  zaznaczyć, że wiele korzyści może przynieść unikanie zachodniego modelu diety, czyli wystrzeganie się fast foodów, nadmiernej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, które można znaleźć w tłustych produktach pochodzenia zwierzęcego, izomerów trans zawartych w niskiej jakości produktach cukierniczych i wyrobach typu instant, oraz cukrów prostych. Równocześnie dbajmy o podaż zdrowych tłuszczy, m.in. kwasów omega-3, które znajdziemy w rybach, olejach roślinnych (prócz kokosowego i palmowego), orzechach i nasionach. Pamiętajmy o aktywności fizycznej, również tej spontanicznej, dziennej ilości kroków i stosowaniu śródziemnomorskiego modelu diety - podsumowuje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Westend61 / Getty Images

Pozostałe wiadomości