Pieniądze z pierwszej komunii. Do kogo należą, jeśli rodzice są po rozwodzie? Prawniczka rozwiewa wątpliwości

Pieniądze z pierwszej komunii. Do kogo należą, jeśli rodzice są po rozwodzie? Prawniczka komentuje
Źródło: Dzień Dobry TVN
Medalik czy laptop – co wypada podarować na komunię?
Medalik czy laptop – co wypada podarować na komunię?
Ile kosztuje organizacja komunii?
Ile kosztuje organizacja komunii?
Prezentownik komunijny 2022
Prezentownik komunijny 2022
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Dress code na komunię
Dress code na komunię
Przygotowania do komunii świętej – co parafia, to obyczaj
Przygotowania do komunii świętej – co parafia, to obyczaj
Pierwsza komunia święta to ważne wydarzenie w życiu wielu dzieci oraz ich rodzin. Religijnemu świętowaniu towarzyszą prezenty, często w postaci pieniędzy. Do kogą należą? Pytanie to nabiera szczególnego znaczenia w przypadku rodziców, którzy przeszli przez rozwód. Wątpliwości w tej sprawie w rozmowie z dziendobrytvn.pl rozwiała mecenas Eliza Kuna.

Do kogo należą pieniądze z komunii?

Pierwsza komunia święta to jeden z najważniejszych sakramentów w religii katolickiej. To wtedy wierni po raz pierwszy przyjmują Ciało Chrystusa pod postacią Eucharystii. Jest to niezwykle podniosły moment, zarówno dla dzieci, jak i ich bliskich.

Poza wymiarem duchowym, zgodnie z tradycją, wydarzenie to wiąże się z wręczaniem upominków. W ferworze obowiązków niektórzy goście nie kupują prezentów, tylko wybierają łatwiejszą i szybszą opcję - kopertę z pieniędzmi. Nasuwa się jednak pytanie, czyją własnością staje się podarowana kwota? Dziecka czy rodziców?

Adwokat Eliza Kuna jednoznacznie stwierdziła, że pieniądze z komunii są majątkiem dzieci. - Jednak zarządem tych pieniędzy zajmują się rodzice - zaznaczyła.

Prawniczka podkreśliła, że kwestia pieniędzy z komunii w dużej mierze zależy również od ich wartości. - Jeśli pieniądze są bardzo duże, to mamy przypadek czynności przekraczającej zwykły zarząd. Wtedy nad jej dysponowaniem rodzice muszą mieć zgodę sądu rodzinnego - tłumaczyła.

- Natomiast w przypadku zwyczajowych prezentów, np. pięćset, tysiąc czy dwa tysiące złotych, rodzice mają prawo rozdysponować tymi środkami. Oczywiście według prawa powinni uwzględniać rozsądne życzenia dzieci. Dodatkowo rodzice sami za te pieniądze mogą wybrać prezent dla dziecka lub wpłacić im na lokatę - wyjaśniła rozmówczyni serwisu dziendobry.tvn.pl

Zgodnie z prawem rodzice nie mogą jednak roztrwonić tych środków na swoje potrzeby lub na używki. - W takiej sytuacji sąd może wszcząć postępowanie o wgląd w sytuację rodziny. To się dzieje wtedy, kiedy rodzice nieprawidłową zarządzają majątkiem dzieci lub w ogóle nieprawidłowo postępują. Jednak to ma już związek z patologicznymi sytuacjami - stwierdziła Eliza Kuna.

Pieniądze z pierwszej komunii. Do kogo należą, gdy rodzice są rozwiedzeni?

Prawniczka wskazała, który z rozwiedzionych rodziców dziecka komunijnego może zarządzać pieniędzmi z prezentu.

- Formalnie te pieniądze są traktowane jako element podziału majątku. Z tego punktu widzenia sąd traktuje to jako majątek wspólny, który ulega podziałowi 50 na 50 między rodzicami - podsumowała Eliza Kuna.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości