Wszystko co należy wiedzieć o dodatku węglowym. Za tak uzupełniony wniosek można odpowiadać karnie

Dodatek węglowy - komu przysługuje, wysokość, jak złożyć wniosek
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dodatek węglowy: jak złożyć, kto może i do kiedy?
Dodatek węglowy: jak złożyć, kto może i do kiedy?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
W wyniku sankcji nałożonych na Rosję z powodu napaści na Ukrainę kraje Unii Europejskiej nie mogą już importować rosyjskiego węgla. Deficyt tego surowca sprawił, że jego ceny bardzo wzrosły. Aby ulżyć polskim gospodarstwom domowym, rząd wprowadził dodatek węglowy. Kto może się starać o to świadczenie? Do kiedy i w jakiej formie należy złożyć wniosek? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę. 

Wniosek o dodatek węglowy - jak złożyć, kto może

Wniosek o dodatek węglowy musi być złożony na papierze (póki co nie przewidziano opcji elektronicznej) w siedzibie organu gminy, czyli wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta. - Wypełnia go tylko jedna osoba z gospodarstwa domowego, czyli jeżeli jest gospodarstwo domowe - dwoje rodziców, dwoje dzieci, to taki wniosek może wypełnić np. ojciec. Podaje w nim swoje dane personalne, pesel - powiedziała adwokat Eliza Kuna.

Dodała także, że jeżeli w domu są dwa źródła paliwa stałego, np. piec węglowy i tzw. koza, to i tak można pobrać tylko jeden dodatek. Wyjaśniła też, że dofinansowanie przysługuje wyłącznie na główne źródło ciepła.

Wniosek o dodatek węglowy - weryfikacja, termin złożenia, wysokość

Warto również pamiętać, że to co zostanie wpisane we wniosku może zostać zweryfikowane przez urzędników. - Jest coś takiego co nazywa się Centralną Ewidencją Emisyjności Budynku. To są deklaracje, które wypełnialiśmy do 30 czerwca 2022 r. (...) i tam zaznaczaliśmy, jakie jest główne źródło ogrzewania. (...) Urzędnicy będą porównywać to (wnioski o dodatek węglowy - przyp. red.) z tymi deklaracjami - powiedziała adwokat.

Jeżeli w złożonym wniosku o dopłatę miniemy się z prawdą i zostanie nam to udowodnione, możemy wówczas być pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

Wniosek musi być złożony do 30 listopada 2022 r. Wyłata dodatku powinna nastąpić w ciągu 30 dni. Świadczenie jest jednorazowe i wynosi 3 tys. zł.

Obecnie dyskutowane są zmiany w przepisach dotyczących dodatku węglowego.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości