Wakacje 17-latki z 20-letnim partnerem. Dlaczego matka dziewczyny nie zgadza się na wyjazd?
17-letnia Natalia od dawna marzyła o podróży do Portugalii, którą chciałaby zwiedzić ze swoim 20-letnim chłopakiem Marcinem. Na drodze do realizacji tego celu stanęła jednak matka dziewczyny, która nie wyraża zgody na zagraniczny wyjazd córki. Kobieta, choć ma pełne zaufanie do wieloletniego partnera Natalii, który z pewnością otoczyłby swoją wybrankę odpowiednią opieką, boi się konsekwencji, które mogłyby na nią spaść, gdyby nastolatce stało się coś złego. Matka czuje się odpowiedzialna za bezpieczeństwo ukochanej jedynaczki i nie zamierza ulec jej namowom.
- Niestety, będę musiała przełożyć wyjazd na następny rok. Dla mnie to żadna różnica, czy mam 17, czy 18 lat. Wiem, że z Marcinem i tak nic mi nie grozi. Moja mama też to wie, bo zna go niemal od dziecka, ale mimo tego neguje argumenty, które jej przedstawiam - twierdzi Natalia. Czy jej matka słuszne obawia się prawa?
Odpowiedzialność prawna rodziców za samodzielny wyjazd niepełnoletniego dziecka
Adwokat Eliza Kuna w rozmowie z dziendobry.tvn.pl przytoczyła zapisy Kodeksu karnego i Kodeksu wykroczeń, które jasno mówią o tym, w jakim wieku dziecko wymaga nadzoru opiekuna.
- Art. 106 Kodeksu wykroczeń wskazuje, że pozostawienie dziecka do 7. roku życia bez opieki, narażając go tym samym na niebezpieczeństwo, podlega karze grzywny lub nagany. Słuszny zatem wydaje się wniosek, że jest to granica wieku, poniżej której przepisy w ogóle nie przewidują pozostawiania dzieci bez opieki. Art. 210 Kodeksu karnego wskazuje, iż porzucenie małoletniego do 15. roku życia podlega karze. Tu wystarczy samo stworzenie sytuacji zagrażającej, co oznacza, że nie musi dojść do skutków w postaci krzywdy - wyjaśnia mecenas. Ekspertka zaznacza jednak, że wspomniane przepisy nie znajdują zastosowania w przypadku wyjazdu 17-letniej Natalii. Prawniczka w dalszej analizie kazusu zwróciła natomiast uwagę na art. 160 Kodeksu karnego traktujący o narażeniu na niebezpieczeństwo, który mówi, że "kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3", a "jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". Zgodnie z interpretacją tych przepisów zgoda matki na samodzielny, zagraniczny wyjazd 17-latki mogłaby by uznana przez prokuratora za narażenie córki na niebezpieczeństwo. Kobieta usłyszałaby wówczas zarzuty.
Adwokat Eliza Kuna dodaje, że istnieje możliwość powierzenia opieki nad małoletnim innej osobie dorosłej, jednak nie zwalnia to rodziców z odpowiedzialności w świetle Kodeksu rodzinnego.
- Jeśli matka zgodzi się na wyjazd, a na takim wyjeździe zdarzy się jakiś wypadek (np. powodujący uszczerbek na zdrowiu dziecka), jest ryzyko odpowiedzialności właśnie z wymienionego wyżej art. 160 Kodeksu karnego - tłumaczy ekspertka.
A co w przypadku, gdy dziecko oddaliło się z domu samowolnie mimo sprzeciwu rodziców? - Matka powinna zgłosić taki wyjazd albo uprowadzenie na policję. To w moim przekonaniu jest dowodem na brak zgody na wyjazd i dowodem na samowolny wyjazd dziecka. To, czy policja potraktuje to jako ucieczkę z domu i uruchomi Child Alert, zależy od konkretnego przypadku - uświadamia nasza rozmówczyni.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dziecko przebodźcowane na wakacjach. Psycholog radzi, jak uniknąć płaczu i histerii: "To najlepsze sposoby"
- Pchły w hotelu pogryzły dziecko. "Byłam zszokowana i zrobiło mi się niedobrze"
- Jadowity wąż ukąsił dziecko. Szpital był oddalony o godzinę drogi. "Nagle usłyszeliśmy krzyk syna"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: RgStudio/Getty Images