Czy szczepienie dzieci przeciw COVID-19 to dobry pomysł? Plusy i minusy według matki i lekarza

Dzień Dobry TVN
Już od najbliższego poniedziałku, 7 czerwca, na szczepienia przeciwko COVID-19 będzie można zapisywać dzieci powyżej 12 roku życia. Czy to dobra decyzja? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Anetą Górską-Kot, pediatrą oraz Martą Życińską, mamą trzech chłopców.

Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci

Mimo że dzieci rzadko chorują na COVID-19 to mogą złapać wirusa i przekazać go innym osobom, np. rodzicom czy dziadkom. Dla zminimalizowania tego ryzyka, Europejska Agencja Leków zezwoliła, aby szczepionkę przeciwko COVID-19 podawano także dzieciom powyżej 12. roku życia. W Polsce zapisy wystartują już w najbliższy poniedziałek, 7 czerwca.

Z tej możliwości skorzysta pani Marta Życińska, która ma trzech synów. - Już rozmawiałam o tym z chłopcami i są bardzo chętni. Wiedzą, że my się zaszczepiliśmy, zrobili to też dziadkowie - mówiła w Dzień Dobry TVN pani Marta. Jednak, jak dodała, obawy były. - To zupełnie nowe szczepienie. Wszyscy się trochę bali, do tego różne rzeczy można było usłyszeć w mediach. Mnie przekonały duże liczby. O jakimś powikłaniu mówi się cały tydzień, natomiast o tym, że u 100 tysięcy zaszczepionych nie pojawiły się żadne dolegliwości - już nie. W mojej ocenie korzyści przewyższają ryzyko - dodała.

O szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 zapytaliśmy także was. Ilu rodziców uważa, że to dobry pomysł, a ilu ma wątpliwości? Wyniki naszej sondy znajdziecie tutaj.

Czy szczepienie dzieci jest bezpieczne?

Trzeba pamiętać, że niektóre dzieci, które mimo wszystko zachorowały na COVID-19, zmagają się z chorobą nazwaną przez lekarzy PIMS, czyli wieloukładowym zespołem zapalny powiązany z COVID-19. Mimo że schorzenie atakuje dzieci niezwykle rzadko, to jest bardzo niebezpieczne i może się skończyć pobytem pociechy na oddziale intensywnej opieki. - Zespół objawia się wysoką gorączką, która utrzymuje się od kilku dni, osłabieniem, wysokimi wykładnikami stanu zapalnego, a także zajęciem co najmniej dwóch układów. Jednak najczęściej PIMS zaczyna od bólów brzucha i biegunki - mówiła w Dzień Dobry TVN Aneta Górska-Kot, pediatra, ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym w Warszawie.

Dzięki szczepieniu dziecko może uniknąć choroby i pobytu w szpitalu. Trzeba jednak pamiętać, że po każdym szczepieniu mogą się pojawić tzw. niepożądane odczyny poszczepienne. - Będą one takie same, jak u dorosłych, czyli ból i obrzęk ręki, bóle mięśniowe, gorączka. Stwierdzono także kilka przypadków zapalenia mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia. Trwają jednak badania, czy faktycznie miało to związek ze szczepieniem - dodała specjalistka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony. Komu przysługuje?

Drętwienie rąk po szczepieniu na COVID-19. Czy można przyjąć drugą dawkę?

Anna tuż przed porodem dowiedziała się, że ma COVID-19. "Nigdy nie przytuliła swojego dziecka"

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?