Zwierzęta

Lęk separacyjny u psa. Behawiorysta mówi, jak sobie z nim poradzić

Zwierzęta

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Lęk separacyjny u psiaka - jak sobie z nim radzić?
Lęk separacyjny u psiaka - jak sobie z nim radzić?Dzień Dobry TVN
wideo 2/28

Lęk separacyjny to zachowanie wynikające z paniki, w którą wpada psiak odizolowany od opiekuna. Jakie są objawy? Jak oswoić zwierzę z naszą nieobecnością? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział Radosław Ekwiński, behawiorysta.

Lęk separacyjny u psa

Do home office przyzwyczaili się nie tylko pracownicy, lecz i ich pupile. Psy bardzo szybko zaakceptowały fakt, że jesteśmy z nimi ciągle. Jednak wielu z nas powróciło do miejsc pracy, a u niektórych psiaków z tego powodu wystąpił lęk separacyjny. Na czym on polega?

- To jest taka sytuacja, w której oddzielenie od właściciela i pozostawienie psa samego sobie w domu powoduje, że jego poczucie bezpieczeństwa rozsypuje się jak domek z kart. Wpada w panikę, a w tej panice zaczyna zachowywać się zupełnie nieprzewidywalnie i niestandardowo. Gryzie, kopie, wyje ze strachu i z utraty kontroli - tłumaczył Radosław Ekwiński w Dzień Dobry TVN.

Lęk separacyjny - jak sobie z nim radzić?

Kiedy pies zostaje sam, może prezentować różne rodzaje zachowań. Behawiorysta w Dzień Dobry TVN podał konkretne wskazówki, jak postępować. Jedną z nich jest przygotowanie specjalnego miejsca.

- Dla psów odpowiednio przygotowana klatka jest czymś bardzo atawistycznym. To jest nora, gniazdo, matka. Na bardzo takim głębokim poziomie jest w stanie psa uspokoić i dać mu poczucie bezpieczeństwa. Tylko że musimy założyć, że my tę klatkę będziemy wprowadzali przez ileś tygodni i wychodząc z domu zostawimy tego psa po długim spacerze, z jakimś smakołykiem, nie na 8 godzin, tylko godzinę, półtorej, dwie - poradził nasz gość.

Jak zauważył Radosław Ekwiński, problem staje się dużo poważniejszy, kiedy pies nie jest w stanie odstąpić właściciela na krok. - Z jednej strony musimy troszeczkę zmienić nasze nastawienie do psa i nie zalewać go tą naszą miłością. Nie czerpać przyjemności z tego, że on jest zawsze przy nas, bo to trochę napędza jego psychikę i formę zachowania. Z drugiej strony, musimy wziąć za to odpowiedzialność, że czasami wyjdziemy i starać się, to robić stopniowo - podkreślił behawiorysta.

Dodał, żeby zacząć od ćwiczenia przebywania w innym pomieszczeniu tylko przez kilka chwil, np. z zamontowaną ażurową bramką, zanim dojdziemy do etapu zamykania za sobą drzwi, a potem wyjścia z mieszkania.

Jak oswoić zwierzę z naszą nieobecnością, kiedy zamierzamy pojechać na dłuższy urlop? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości