Zwierzęta

Masz takie zwierzę w domu? Jeśli go nie zgłosisz do rejestru, możesz dostać milion zł kary

Zwierzęta

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
gazeta.pl/poza-domem.pl
Kobieta w zoo

W Polsce zwierzę to pojawiło się około lat 90 ubiegłego wieku. Do Niemiec i Rosji zostało sprowadzone około 1930 roku z Ameryki Północnej. Chociaż wydaje się być miłym zwierzakiem, które chciałoby się trzymać w domu, to za jego posiadanie bez wypełnienia odpowiednich formalności można dostać milion złotych kary. Tym niepozornym zwierzęciem, którego nie wolno trzymać w domu bez zgody jest szop. 

Szop trzymany w domu

W Stanach Zjednoczonych szop jest dość popularnym zwierzęciem "domowym". Tymczasem w Polsce zwierzę to uznawane jest za gatunek inwazyjny i eliminowany, gdyż nie występuje naturalnie w naszym kraju i stanowi zagrożenie przede wszystkim dla ptaków, które chociaż umieją zbudować gniazda zabezpieczone przed kunami i lisami, to nie są w stanie ochronić ich przed szopami.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

W Polsce szopy, które przetrzymywane są bez pozwolenia umieszczane są w azylach po ich wykastrowaniu, a nawet usypiane. Warto pamiętać, że to zwierzę nie jest leniwe i spokojne. Prowadzi aktywny tryb życia i jest niezwykle zwinne, stąd trzymanie go w domu bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności może być problematyczne.

Kara za niezgłoszenie szopa

Zgodnie z artykułem 64 ustawy o ochronie przyrody, osoby posiadające żywe gatunki zwierząt, w tym szopa, mają obowiązek pisemnego zgłoszenia ich do rejestru. Do wyrobienia takiego pozwolenia niezbędna jest kopia dokumentu, który potwierdza legalność pochodzenia zwierzęcia. Składa się je w Biurze Ochrony Środowiska. Jednak można nie uzyskać pozwolenia na trzymanie zwierzęcia w domu i wtedy trzeba je przekazać odpowiedniej organizacji, która może się nim zająć. Jak podaje portal gazeta.pl, za niedopełnienie obowiązku można dostać karę nawet do miliona złotych. 

Adopcja szopa w Polsce

Oswojenie szopa jest dosyć trudnym przedsięwzięciem. Chociaż uznaje się, że jest on zwierzęciem dosyć elastycznym, jeśli chodzi o dostosowywanie się do nowego środowiska, to należy pamiętać, że nie jest to gatunek udomowiony tak, jak pies czy kot. Szop jest też niezwykle aktywny, może więc niszczyć otoczenie. Ponadto, wraz z dojrzewaniem i zachodzącymi zmianami hormonalnymi, może stać się agresywny.

Większość szopów, które są w Polsce nie jest przeznaczona do adopcji. Można je jednak kupić, wtedy też można uzyskać dokumenty potwierdzające legalność źródła i zgłosić chęć posiadania takiego zwierzęcia.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: gazeta.pl/poza-domem.pl

Źródło zdjęcia głównego: JosuOzkaritz/Getty Images

Pozostałe wiadomości