Dzika Zagroda w Jabłonowie to ośrodek pokazowo-hodowlany żubrów i rysi. To właśnie w nim członkowie Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego przygotowują dzikie zwierzęta do wypuszczenia na wolność. Jak wygląda cały proces adaptacji w ośrodku, a następnie usamodzielnienia się drapieżników?
Rysie - charakterystyka zwierząt
Rysie porównywane są zazwyczaj albo do małych rozmiarów tygrysów i lampartów, albo do dużych domowych kotów. Dorosłe ważą od 22 do nawet 30 kilogramów.
- Drapieżników nie należy traktować jako maskotki. Nie należy też lekceważyć dzikich zwierząt i ingerować w ich życie. Powinniśmy się jednak tą planetą dzielić z nimi - mówi Marcin Grzegorzek, członek Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.
Charakterystyczną cechą rysi jest krótki ogon zakończony czarnym umaszczeniem. Jako przedstawiciele dzikich zwierząt uwielbiają polować, ale te umieszczone w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie muszą zdawać się na łaskę ludzi.
- Mięso dostają pochodzenia naturalnego. To, co ginie w wypadkach drogowych: sarny, jelenie, daniele, czasami zdarzy się, że zginie w wypadku żubr - tłumaczy Roksana Czerniawska, członkini ZTP.
Reintrodukcja rysi w Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyrodniczym
Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze od 2017 roku realizuje projekt "Powrót rysia do północnozachodniej Polski". Rysie nie występowały w tych obszarach od kilkuset lat, ponieważ zostały wytępione przez człowieka. Przyrodnicy chcą zmienić tę rzeczywistość.
- Najpierw szukamy miejsc, gdzie jest dostępny ryś w ośrodkach hodowlanych za granicą. Pod kątem genetycznym są one [rysie- przyp. red.] sprawdzane, czy należą do populacji nizinnej, czyli tzw. bałtyckiej. Jeżeli jest wszystko ok, przywozimy je tutaj. Przechodzą okres adaptacji i wtedy podejmujemy decyzję, żeby tego rysia wypuścić - opisuje Roksana Czerniawska.
Rysie poddawane są wówczas znieczuleniu. Podczas głębokiego snu tych dzikich zwierząt członkowie ZTP zakładają im obroże, szczepią, ważą, odrobaczają. Następnie po wybudzeniu przewożą do tzw. zagrody wypuszczeniowej w lesie, a później monitorują ich adaptację w naturalnym środowisku.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak wygląda mysz polna? Co je i ile żyje? Ciekawostki na temat myszy polnych
- Nowy jadowity ssak odkryty w Polsce. Może polować na większe osobniki od siebie
- Hotele dla owadów. Jak samodzielnie zrobić domek dla pszczół?
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Łukasz Zagórski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN