Dlaczego warto dbać o trzmiele?
Trzmiele to dobrze znane nam owady z łąk i lasów. Ich rozmiar waha się między 8-18 mm. Co ciekawe, żądło występuje tylko u samic - jest ostre i długie, bez haczyków. Po użądleniu nie pozostaje w skórze człowieka. Jak mówi nasza ekspertka, dopóki nie zrobimy im krzywdy, nie będą nas żądlić. Niestety, choć nie są niebezpieczne a bez nich nie udałoby się zapylić wielu gatunków roślin, ich populacja ciągle maleje.
- Znikają miejsca, gdzie one mogą występować, gdzie mają pokarm i odpowiednie miejsce gniazdowania. Obserwujemy to coraz częściej, że jest ich mniej jeśli chodzi nie tylko o liczebność, ale także liczbę gatunków - powiedziała Aneta Sikora, entomolożka.
- Są doskonałymi owadami zapylającymi. Tam, gdzie nie poradzi sobie pszczoła miodna, poradzi sobie trzmiel. W zapylaniu pomidorów sprawdzą się tylko trzmiele np., bo są stworzone do zapylania wibracyjnego - dodała.
Znajdź trzmiela!
Powstała aplikacja, która jest prostym narzędziem do szukania tych wyjątkowych owadów. "Znajdź trzmiela" to narzędzie, za pomocą którego wysyłamy zdjęcia napotkanych przez nas trzmieli.
- Naukowcy mogą w ten sposób rozpoznawać gatunki, wiedząc gdzie i kiedy występują. Dzięki temu dowiemy się także, jak je chronić - powiedziała Aneta Sikora.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nie od zawsze wiedziała, że jest transpłciowa. Alicja potrzebuje ogromnej kwoty na korektę płci "Usiłowania gwałtu, próby samobójcze i nauczyciele jako sprawcy przemocy". Tragiczne realia młodzieży LGBT+ Patricia Kazadi była obrażana przez swój wygląd. "Duży tyłek i usta były moimi kompleksami"
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Marta Wrońska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN