Hotele dla owadów. Jak samodzielnie zrobić domek dla pszczół?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Hotel dla owadów czyli pomagamy pożytecznym zwierzętom
Hotel dla owadów czyli pomagamy pożytecznym zwierzętom
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Zwierzostrady
Zwierzostrady
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
W Polsce żyje ponad 450 gatunków pszczół. Wszystkich owadów zapylających jest znacznie więcej. Jak więc zadbać o komfort tych pożytecznych stworzeń i zapewnić im godne warunki lęgowe w naszych ogrodach? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z ekspertkami z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

Owady zapylające w Polsce. Jak zadbać o pszczoły?

Reporterka Dzień Dobry TVN Agata Zjawińska zawitała do Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, by dowiedzieć się, jak ludzie mogą pomóc owadom zapylającym w wykonywaniu swojej nieocenionej pracy. Rozmówczynie dziennikarki zachęciły widzów do tego, by na własnych posesjach tworzyć miejsca lęgowe, czyli samodzielnie wykonane domki, które ugoszczą motyle, chrząszcze i pszczoły.

- Pszczoła miodna jest najbardziej znana i to najczęściej ona nam przychodzi do głowy. Natomiast pszczół i owadów zapylających jest bardzo dużo. W Polsce mamy ponad 450 gatunków samych pszczół, m.in: lepiarki, miesierki i porobnice - uświadamia jedna z ekspertek.

Oprócz zapewnienia owadom miejsc lęgowych należy pamiętać o zorganizowaniu odpowiedniego pożywienia dla tych stworzeń. - Pszczoły muszą mieć co jeść, więc warto się rozejrzeć, co u nas rośnie. Czy jest wystarczająco dużo tzw. roślin pożytkowych, które zapewnią zarówno nektar, jak i pyłek tym gościom, których chcemy tutaj zaprosić - tłumaczy specjalistka z gdańskiego CIiEE.

Domek dla owadów. Jak zrobić go we własnym ogrodzie?

Domek dla pszczół i innych owadów zapylających powinien być wykonany wyłącznie z naturalnych materiałów. Aby zachęcić małe stworzenia do korzystania z takiego specjalnie zaprojektowanego dla nich lokum, można pomalować drewno kolorami, które łudząco przypominają te występujące w przyrodzie - białym, niebieskim lub żółtym.

- Nasz domek jest drewniany. Nie jest niczym absolutnie impregnowany. (...) Mamy nawiercone wejścia - zaproszenia dla owadów, bo są takie owady, które lubią bardzo gnieździć się właśnie w drewnie. Niektóre wybierają już gotowe, nawiercone dziurki, ale niektóre lubią robić je same - przekonują ekspertki z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

Do czego w domku dla owadów potrzebna jest trzcina? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

podziel się:

Pozostałe wiadomości