Ogród

Hotele dla owadów. Jak samodzielnie zrobić domek dla pszczół?

Ogród

Autor:
Berenika
Olesińska
Hotel dla owadów czyli pomagamy pożytecznym zwierzętom
Hotel dla owadów czyli pomagamy pożytecznym zwierzętomDzień Dobry TVN
wideo 2/6

W Polsce żyje ponad 450 gatunków pszczół. Wszystkich owadów zapylających jest znacznie więcej. Jak więc zadbać o komfort tych pożytecznych stworzeń i zapewnić im godne warunki lęgowe w naszych ogrodach? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z ekspertkami z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

Owady zapylające w Polsce. Jak zadbać o pszczoły?

Reporterka Dzień Dobry TVN Agata Zjawińska zawitała do Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, by dowiedzieć się, jak ludzie mogą pomóc owadom zapylającym w wykonywaniu swojej nieocenionej pracy. Rozmówczynie dziennikarki zachęciły widzów do tego, by na własnych posesjach tworzyć miejsca lęgowe, czyli samodzielnie wykonane domki, które ugoszczą motyle, chrząszcze i pszczoły.

- Pszczoła miodna jest najbardziej znana i to najczęściej ona nam przychodzi do głowy. Natomiast pszczół i owadów zapylających jest bardzo dużo. W Polsce mamy ponad 450 gatunków samych pszczół, m.in: lepiarki, miesierki i porobnice - uświadamia jedna z ekspertek.

Oprócz zapewnienia owadom miejsc lęgowych należy pamiętać o zorganizowaniu odpowiedniego pożywienia dla tych stworzeń. - Pszczoły muszą mieć co jeść, więc warto się rozejrzeć, co u nas rośnie. Czy jest wystarczająco dużo tzw. roślin pożytkowych, które zapewnią zarówno nektar, jak i pyłek tym gościom, których chcemy tutaj zaprosić - tłumaczy specjalistka z gdańskiego CIiEE.

Domek dla owadów. Jak zrobić go we własnym ogrodzie?

Domek dla pszczół i innych owadów zapylających powinien być wykonany wyłącznie z naturalnych materiałów. Aby zachęcić małe stworzenia do korzystania z takiego specjalnie zaprojektowanego dla nich lokum, można pomalować drewno kolorami, które łudząco przypominają te występujące w przyrodzie - białym, niebieskim lub żółtym.

- Nasz domek jest drewniany. Nie jest niczym absolutnie impregnowany. (...) Mamy nawiercone wejścia - zaproszenia dla owadów, bo są takie owady, które lubią bardzo gnieździć się właśnie w drewnie. Niektóre wybierają już gotowe, nawiercone dziurki, ale niektóre lubią robić je same - przekonują ekspertki z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

Do czego w domku dla owadów potrzebna jest trzcina? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Pozostałe wiadomości